Solar Charger


               Güneş Enerjisi ile Cep Telefon Şarjı , Solar Charger

               Uzun zamandır paylaşmak istediğim ve üzerinde çok çalıştığım bir proje. İnternette görmüştüm güneş enerjisiyle cep telefonu şarjı diye satılanları var, çok hoşuma gitmişti gördüğümde.  Bende kendime böyle birşey yapmak istedim 🙂
Ne zamandır yapmak istiyordum ama araya dersler girince kaldı. Bir türlü başlayamadım hazırlıklara. Vizelerin arasında 5 gün gibi bir boşluk olunca canım sıkıldı bende birkaç temel parçayı o zaman hazırlamıştım.
Piyasada birçok sistem güneş enerjisiyle cep telefonu şarj eden. Hatta benim şarj aletimde elektroniğini kullandığım acil durum şarj cihazları var. Tek kalem pille telefonunuzu %60-75 mertebisinde şaj ediyor.
  Bende bu ikisinin karışımı bir sistem hazırlamak istedim.
Öncelikle sistemi size bir anlatayım. Sistem 3 temel parçadan oluşuyor :

  • Güneş Pili
  • Batarya
  • DC-DC Konverter ( 1.2v -> 5v)

Güneş PiliBatarya

Sistem Şöyle Çalışıyor:  Güneşten aldığı ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş paneli, ürettiği elektrik ile bataryayı şarj ediyor. Bu batarya ile de DC-DC konverter aracılığıyla cep telefonumuzu şarj etmiş oluyoruz.

Şimdi biraz detaya inelim. Sistemin tüm parçalarını tanıtalım.

Güneş Pili: Yukarıda dediğim gibi güneşten enerjisini, elektrik enerjisine çeviriyor. Bu konuda detaylı bilgiye buradan ulaşabilrisiniz. İnternetten satın almıştım. İsteyene nereden aldığımı da söyleyebilirim. Sizde düşünürseniz, küçük uygulamalar için uygun ve ideal.
Özellikleri :   4.2 V – 100 mA  = 0.42w
Bu güneş pilinin diğer bir artısı 4.2 V olması neticesinde düşük ışık şiddetinde bile pilleri şarj edebilecek volt değerine erişebiliyor olaması. Örneğin maks. ışık değerinde 4.2 vol üretirken gölgede 2v ‘a yakın bir değer veriyor. Bu bile şarj için yeterli.
Fiyat:  7 $+KDV
Güneş Pilinin Hazırlanışı:
GP (Güneş Pili) satın aldığınızda arkasında bağlatıları olmadan geliyor. Bu bağlantıları yaparak GP ‘yi hazır hale getirdim. Sıcak silikon uygulayarak bağlantıların muhafazasını sağladım.
Güneş PiliGüneş Pili

Batarya: Enerjiyi depoladığımız ünite. Güneş pili ürettiği elektrik ile bataryayı şarj ediyor. Bataryada depolanan enerji ile cep telefonunu şarj ediyoruz. Batarya 2 adet Ni-Mh 1.2v 2000mAh pilden oluşuyor. 2 adet kullanmamın sebebi ise batarya kapasitesini arttırmak. Eğer tek pil kullansaydım telefon bataryasının az bir kısmını şarj edebilecektim.
Özellikleri:  2 adet 1.2V 2000mah Ni-Mh pil  = 4.8w 8 ( Bir cep telefonu bataryası yaklaşık 3 – 3.8 w arasında )
Fiyatı: 12-15 TL ( KDV dahil)
Bataryanın Hazırlanışı:
Öncelikle pilleri sabitlemek ve bağlantının daha kolay olması amacıyla bir pil kutusu aldım. Pilleri yerleştirdikten sonra bağlantıyı piller birbirine paralel olacak şekilde yaptım. Böylece çıkış voltajını aynı tutmuş olduk. Bu dc-dc konv. için gerekli.
Pil KutusuBatarya

Dc-Dc Konverter: Sistemin en önemli parçası diyebiliriz. Çünkü gerçekten önemli bir işi bu yapıyor 🙂 Piyasada acil durum şarjı adında satılan bir şarj aletinin iç mekanizmasını burada kullandım. Normalde kendim yapmak istemiştim bu konuda çok araştırma yaptım ama bazı sıkıntılar çıktı . Birincisi devrede kullanılacak entegrenin zor bulunması, ikincisi yapmasının biraz zor ve daha maliyetli olması, üçüncüsü yapılacak sistemin hacim olarak büyük olması ( Sistem çok yer kaplayacak ) dördüncüsü ve en önemlisi benim elektronikçi olmamam 🙂 yani bunu yapmaktansa almak benim için en mantıklısı..
Özellikleri: 1.2v to 5V DC-DC converter. 1.2 v olarak giren elektrik 5V olarak çıkıyor. Tabi birde şarj akımını sınırlayan bir özelliği var.  400mAh ‘de telefonu şarj ediyor.
Fiyatı: 5.5 TL (KDV dahil, kargo haric )
DC-DC konverterin Hazırlanışı:
Resimde gördüğünüz gibi hazır devre olduğu için kendi cihazı için hazırlanmış. Benim bağlantıları yapmam gerekti. +, – çıkışları hazırladıktan sonra silikonlayıp sağlamlaştırdım.
dc-dc konvdc-dc konv

Herşey Tamam..! Bütün temel bileşenleri hazırlamış oldum.
Bileşenler

Burada bir eleman görüyorsunuz, güneş panelinin (-) çıkışına bağlanmış. O bir diyot. ” Diyot devrede tek bir yönde akım geçmesini sağlayan devre elemanıdır.” Detaylı Bilgi
Bunu kullanmamın amacı, güneş pilinin bataryaları şarj etmediği anlarda, bataryadan güneş piline doğru akım geçişini önlemek ve bataryanın kendi kendine boşalmasını engellemek.
Diyotun Devreye Bağlantısı:
Diyotun anot ucu, panelin ( – ) ucuna, diğer ucu ise bataryanın (-) ucuna bağlanacak. + uçlar da birbirine bağlanacak.

Bileşenleri hazırladık. İşin büyük bir kısmı tamamlandı diyebiliriz. Aşağıda hazırladığım düzeneğin test videosu var. Yaptığımız çalışmanın testini bu videoda görebilisiniz.

Solar Charger” üzerine 3 yorum

  1. şükrü dedi ki:

    aynısını usb bağlantılı yapacağım da dc usb devresini tam olarak nasıl bağlamalıyım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.