Kasa, tamamdır!


Uzun zaman oldu tasarımı hazırlayalı, fakat imalatını ancak tamamlayabildim.
Ali Hocam ile görüşmeden önce herşeyi hazırladım parçayı 2.5 eksen CNC frezede işlenece şekilde, Solidworks’ün HSMWorks modülü ile takım yollarını hazırladım. Sağolsun Ali hocamız geçen dönemin son haftalarında göstermişti bize biraz. Onları da aşağıda paylaştım. Mutlaka hataları vardır, çünkü tezgaha bağlayamadık. Bir de ben deneyim sahibi değilim bu konuda. Tüm parametrelere dikkat ettim ama bilemeyiz , programı çalıştıramadık çünkü. Ali Hoca’da tezgahta ahşap kullanmayalım dedi. Israr edemedim tabi. Kestamit malzeme verdi bana kullanmam için ama bende ürünün çevreci profiline uymayacağı için kullanmak istemedim.
İşte HSMWorks ile hazırlanmış takım yolları…
– 80mm X 80mm  X 20mm kütük bağlanacak şekilde; önce dış yanlardan bağlayıp, içeriyi işliyoruz, sonra içeriden bağlayıp dış hatları işliyoruz, 3. sırada parçayı dik bağlayıp anahtar girişini işliyoruz, en sonunda çap 16mm delik delme var.

Parçayı tezgahta hazırlayamayınca iş başa düştü. Bende aldım kıl testeremi çıktım balkona, başladım işlemeye.  🙂  Tabi elle ve zor şartlarda kesmeye çalıştım. Lütfen bunu dikkate alınız resimlere bakarken.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Altına, kontraplaktan kapak yapıp vida ile tutturdum. Zımparaladıktan sonra çok daha temiz bir görüntüsü oldu. Sadece delik açılması kaldı. Onu da önümüzdeki pazartesi günü okulun atölyesinde yapacağım. Kasa’nın kalınlığında bir sorun var, kalınlık 20mm’nin altında ve ben 16mm’lik delik açacağım. Bakalım nasıl olacak, inş. bir sorun olmaz. Zaten alt kapağın vidalarından birini takarken köşeyi çatlattım zor topladık 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.