Kompozit Malzemeler: Geleceğin malzemesi mi ?


_______Günümüzde, sağladığı faydalar neticesinde gittikçe önem kazanan, etrafımızdaki birçok alet,araç ve otomobillerde de sıklıkla gördüğümüz kompozit malzemeler geleceğin mazlemesi olacak gibi geliyor bana. Bu illa ki karbon fiber, cam elyaf ve reçine ile hazırlanan kompozit malzemelerle değil, bu alanda gerçekleştirilecek Ar-Ge faliyetleri ile gelecekte keşfedilecek farklı malzemelerle de gerçekleşebilir. Çünkü adı üzerinde kompozit malzemeler, faklı özellikteki malzemelerin çeşitli özelliklerinden faydalanılarak, çeşitli yöntemlerle malzemelerin bir araya getirilmesiyle oluşan ve tüm özellikleri bir arada taşıyan malzemeye denir.
3D vakum infüzyon _______Durum bu olunca demek oluyor ki ben istediğim özellikte malzeme elde edebilirim. Bu gerçeğin cazibesinden olacak ki insanlar bu özelliğin farkına varmaya başladılar ve gelişen teknoloji ile kompozit malzemeler iyice hayatımıza girer oldu.  Önceleri daha basit ve tehlike arzetmeyen uygulamalarda tercih ediliyordu gördüğüm kadarıyla. Örneğin; su depoları. Hepimiz eski su depolarını hatırlarız. Hani Anadol arabamız vardı, kaportasını eşekler yiyor diye dalga geçilirdi. Orada sadece kaplama açmaçlı kullanılıyordu. Tehlike arz etmeyen diyorum çünkü artık uçaklarda da kompozit malzemeler kullanılır oldu. Bu da, bu alandaki çalışmaların ne safhaya geldiğinin bir göstergesi kabul edilebilir. Bence bu güne kadar geçikmesinin nedenlerinden birisi şu olabilir. Eskiden kompozit malzemelerin mekanik özellikleri hakkında çok bilgi sahibi değildi insanlar. Temel olarak birşeyler söylenebiliyordu
( Resim : Poliya Poliester ) belki ama örneğin; yorulma dayanımı hakkında eski teknolojiyle ne söylenebilirdi ki! Metallerin bile yorulma dayanımı olduğu yakın geçmişte uçak kazalarıyla farkedilmedi mi ? Ayrıca üretim teknolojileri de sınırlıydı.
_______Mekanik özellikler anlamında son yıllarda hızla gelişen FEA (Sonlu Elemanlar Analizi) programları sayesinde bu malzemelerin de bilgisayar ortamında analizlerinin yapılabilmesiyle, tüm özellikleri tahmin edilebilir hale geldi ve bu sayede uçaklar gibi çok kritik öneme sahip bir araçta kullanabilir hale gelindi. Buna örnek Boeing 787 uçağı verilebilir. Kompozit malzemeden imal edilen ilk uçak olma özelliğine de sahipti. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Boeing_787 ) Günümüzde kompozit malzemeler havacılık sektöründe daha çok kullanılmaya başlandı.

Boeing 787

_______Kısaca daha çok göreceğiz bu malzemeleri hayatımızda. Kim istemez ki hem hafif hem dayanıklı hemde ucuz bir malzeme olsun. En önemlisi istediği özelliklerde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.