3D Portatif Basketbol Potası


         Portatif Basketbol Potası

Sınıf arkadaşım Ahmet Can Kan için Solidworks 2010 ‘da hazırladığım basketbol potasını, kendisinin de izniyle paylaşmak istedim . Ahmet aynı zamanda lisanslı bir basketbolcu aynı zamanda okul takımının yegane oyuncusudur.  Bu projenin küçük bir kısmında, yayın hazırlanması ve similasyonunda beraber çalıştık. Tasarımın hazırlanmasını ben, similasyonu ise kız arkadaşım Işılay Toluk yaptı. Mühendislik  kısmını ise Ahmet tezinde anlattı. Potaya asılan 100kg ‘lık dev bir adamın potada nasıl bir deformasyon yarattığını, kaynak dikişlerinin mukavemetni merak ediyorsanız, kendisine soracaksınız 🙂

Tasarımı yapılan pota, spor salonlarında çoğunlukla kullanılan türden. Emniyet kilitleri açıldıktan sonra hafif bir kuvvet uygulayarak potayı arka kısmından aşağıya doğru çektiğinizde pota toplanmaya başlıyor, bu esnada altında bulunan tekerlekler yere basarak, potayı havaya kaldırıyor.  İstediğinizi gibi hareket ettirebiliyorsunuz. Modeldeki yay sadece görevini göstermek amaçlı kayuldu. Normalde 5-6 tane yay aynı işi ancak görebiliyor.

Yay similasyonunu hazırlarken en büyük sıkıntı bilgisayarın bu yükün üstesinden gelememesi oldu. Bilgisayarı çok zorlayan bir işlem. Montajın hareketinde bile zorlanıyordu. Görüntü akıcı olsun diye de 24 fps olarak ayarladım. 30 dakikada 15 sn’lik bir videoyu ancak hazırladı. Similasyonun nasıl hazırlandığına gelince ise bunu buradan anlatmak isterim ama biraz uzun sürecek diye yapmadım. Ama bu yazıtı okuyanlar merak eder ve isterlerse paylaşabilirim. Tasarımın part dosyalarını isteyen arkadaşlar da Ahmet ile iletişime geçebilirler. Size yardımcı olacaktır.

Ahmet Can

Renderlar:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

3D Portatif Basketbol Potası” üzerine bir yorum

  1. Çağatay Bük dedi ki:

    Çalışmanızı çok başarılı buldum.Çok hoşuma gitti,tebrik ediyorum.Bende şu sıralar bir sıcak hava motoru tasarladım.hareket etüdü ve simülasyonu üzerine çalışıyorum.bu konuda ki bilginizi paylaşırsanız çok faydalı olacağına inanıyorum.
    Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.