Kalıp Malzemesinin Şeçimi


İnfüzyon tekniği ile kompozitten tekne yapımı ödevini aldıktan sonra aklıma ilk gelen şey; kalıbı nasıl yapacağımızdı. Çok çeşitli yöntemler var tabiki. Ekonomik,kolay işlenebilir, reçine ve diğer kimyasallarla reaksiyon göstermeyecek bir mazleme seçmemiz gerekiyordu. Ahşap desek, işlemesi zor, alçı desek onun içinde de bir kalıp lazım. Stropor da reçine ile reaksiyon gösteriyor, eriyordu. Kalıbı haricinde alçı en ucuzu, ahşap biraz daha pahalı, stropor ise daha pahalıydı ama  bütün bu etmenleri dikkate alırsak en uygunu o görünüyordu. Okulun atölye şartlarında bizim için en önemli parametre, maliyetinden önce işlenebilirliği oldu. Stropor hertürlü sert nesne ile oyulabiliyordu. Düşünülmesi gereken tek bir faktör kaldı o da reçinenin stropora temasını kesmekti. Onu da macun ile sağladık. Bant kullanmakta yeterli oluyordu ama yüzyde katlanmalar olur diye istemedik. Macun güzel de oldu.

  Aslında kalıp malzemesinin seçiminde göz ardı edilemeyecek bir diğer önemli etmen ise neyi, ne kadar ve nasıl üreteceğinize göre belirlenir… Biz ise en fazla bir iki numune yapacaktık.

” Soldaki resim kullandığımız tekne maketi. 1/72 ölçeğinde. Biz çok küçük olacağı düşüncesiyle 2 kat büyütüp, 1/36 ölçeğinde bir kalıp hazırladık. Hem kalıbını hazırlaması daha kolay olacaktı. “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.