Alışverişte Fiş yada Belge Almanın Önemi ve Sonuçları


 
                  Bilindiği üzere günlük ihtiyaçlarınımız gidermek için çeşitli harcamalarda bulunuruz ve bu ihtiyaçlarımızı giderirken de yaptığımız alışveriş sonucunda bunları belgelemek amacıyla satıcı tarafından fiş yada belge düzenlenmektedir. Bu çerçevede fiş yada belgenin düzenlenme amacı devlete bu alışverişin belgelenmesini sağlamaktır. Fakat yapılan bu alışverişlerin sonucunda fiş almayarak indirim yapılması gibi bir teklifle, bu belgelerin düzenlenmemesi bir çıkar yol olarak görülmekte ve kişiler bu şekilde kendilerine indirim yolu ile bir fayda sağladığı düşüncesine kapılmaktadır. Oysa ki bu belgelerin düzenleme amacına aykırı olarak yapılan bu davranış beraberinde birçok olumsuzluğu doğurmaktadır.
                  Fiş yada belgelerin düzenlenme amacından bahsedecek olursak , alınan her fiş yada belge kamu harcamalarının karşılanması olarak devlet hazinesinin ilgili hanesine yazılmaktadır. Diğer bir yandan kamu harcamalarının bir diğer finansman biçimi olan vergiler bu belgelerle kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede birikmiş olarak gelir ile kamu harcamalarının karşılığı olan yol, köprü, barajların yapımı gibi ihtiyaçlar bu yolla giderilerek toplum refahını artması ve fiş düzenleyenin devlete olan vergisinin bu yolla
alınması sağlanmış olmaktadır. Ayrıca bu kapsamda  fiş yada belgelerin alınması sonucunda kişilerdeki devlete karşı sorumluluğun giderilmiş olması hazzı da kişileri mutlu edecektir.Düzenlenmeyen ve alınmayan her belge yada fiş sonu bilinmeyen harcamalar zincirini uzatacak ve çözülemeyen bir problem haline getirecektir. Bu sebeple ortaya çıkan bu olumsuzluk kamu harcamaların açık vermesine yol açacak ve kamu ihtiyaçların giderilmesini zora sokacaktır. Ayrıca düzenlenmeyen belge yada fişlerin yaptırımı ise cezai şarta bağlanmıştır. Bizlere düşen görev, bu ülkenin vatandaşları olarak yaptığımız her alışverişte fiş alma sorumluluğunu hissetmek ve ülke kalkınmasına olan katkı sağlamaktır.
___Barış Kirenci
___Balıkesir Üniversitesi Bandırma İ.İ.B.F
___İktisat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.