3Eksen Köprülü Frezeden, 3D Yazıcı Olur mu ?


3D yazıcı yapma sevdası elektronik sebepleden yarıda kalınca bizde kendimizden birşeyler yapmaya çalıştık 🙂
Makine II projesi olarak da Makine I’in devamı olarak ” Hızlı Prototipleme Teknolojilerinin Tıp Sektöründeki Yeri” adlı projeyi aldık ve tıp alanında bu yöntemle inanılmaz tedavilerin yapıldığını öğrendik. Bu çok uzun ve detaylı bir sadece kısa bir örnek vereyim. Çene kemiği kırılan bir insana özel yöntemlerle tasarlanmış ve üretilmiş bir protez imalatı bu yöntemle gayet mümkün.
Peki biz ne yaptık yine bu projeye makine mühendisliği anlamında. Projeyi aldığım hocam, daha önceli yıllarda proje olarak 3 eksen bir freze yapmış. Bende hocam bu frezeden 3D yazıcı yapalım, ben bir mekanizma tasarlayım deyince kabul ette sağolsun. Amacım, 3 eksen köprülü bir frezeye uygun bir mekanizma tasarlayarak 3D yazıcı yapmaktır. Bu da şöyle mümkün.

Bir başka hızlı prototipleme yöntemi olan. FDM ( Harç Yığma ) Tekniğine dayalı bir mekanizma olacak. Sıvı hale getirilen plastik malzeme, katman katman 3D modeli yazdıracak ve model ortaya çıkacak. Mekanizma şöyle çalışıyor; bir hazne içerisinde bu yöntem için özel olarak kullanılan plastik malzeme eritiliyor ve bir tapa yardımıyla uç kısımdan dışarı itiliyor. Bu esnada bilgisayar taradından belirlenen koordinatlarda hareket eden freze başlığı hareket ettiriyor ve katmanlar yazdırılmış oluyor.

Bu başlık sadece belirtilen frezeye uygun olarak tasarlanmıştır.

Solidworks 3D Model  _ Hareket etüdü bölmünde Play’a tıklayarak yay simülasyonunu izleyebilirsiniz…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

3Eksen Köprülü Frezeden, 3D Yazıcı Olur mu ?” üzerine 4 yorum

 1. nerginer dedi ki:

  Selamlar,
  Konu ile ilgili uzun süredir çalışmalar yürütüyorum. CNC makinaların 3D yazıcılara cevrilmesi konusunda bir web sitem var ve bu konuda gerekli elektronik kartların tasarım ve üretimini yapıyorum. Çalışmalarınızda bir katkım olabilirse çok mutlu olurum. Konu hakkındaki sitem: http://cnc2printer3d.wordpress.com/ Lütfen inceleyin.

  Saygılar
  Nuri Erginer

  • ukirenci dedi ki:

   Merhaba Nuri Bey,
   İlginiz için teşekkür ederim. Web sitenizi, diğer çalışmalarınızı inceledim ve biraz da sizi araştırdım 🙂 Sizin internette rastlayıp, bloğumda yorum yapmanız bile bana mutluluk verdi. Uzmanı değilim tabiki ama amatör bir elektrik-elektronik meraklısı olarak projelerinizden etkilendim ve çalışmalarınızıdan ötürü sizi kutluyorum. Yeni çalışmalarınızın da takipcisi olacağım.
   Bu proje, öğrenciyken dönem içi bir çalışmamdı. Keşke o zaman daha iyi araştırma yapsaydım da bir şekilde tanışsaydık, gerçekten çok üzüldüm. Çünkü bu projeden önce de mürekkep püskürtmeli yazıcıyı 3D printer’a çevirmeye çalışmıştım 🙂 Orada sizden yardım alabilirdim. Eminim güzel bir projeler ortaya çıkardı.
   Bu projede amacımız; hocam Yrd.Dç.Dr. Ali Oral’ın köprülü frezesinden bir 3D printer yapmaktı. Bir yazıcı başlık oluşturup(Benim görevim buydu), frezeyi G kodları ile yönlendirerek modeli oluşturmayı hedefliyorduk. Başka projelerden ötürü ilerletememiştim sadece tasarım olarak kaldı. Benden sonra devam ettirmek isteyenler de vardı, bundan sonra bu tarz projelerle ilgilenen arkadaşlarımı, hatta herkesi size yönlendireceğim 🙂
   Çok teşekkürler Nuri Bey.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.