Proje – 3D Yazıcı


Buraya kadar hızlı prototiplere teknolojileri ve yazıcının çalışma prensibi hakkında bilgi aldık. Şimdi yazıcının tasarımına geçebiliriz. Bu projeyi makine projesi yapacak ne var derseniz işte onları anlatmaya şimdi başlıyorum. Bizim amacımız o brezilyalı arkadaşın yaptığı gibi kalsik bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdan 3 boyutlu bir yazıcı yapmak. Çalışma prensibinin nasıl olduğunu önceki yazımda anlattım.  Bu prenbisibe uygun bir mekanizma hazırlayacağız.  Yani siz bilgisayardan 3D modeli oluşturacaksınız ve yazdır dediğinizde 3D modeliniz yazdırılacak ve siz onu elinize alıp inceleyeceksiniz.

Benim bu yazıcıyı gördüğüm blogdaki arkadaş bu yazıcıyı yapmış ve birçok detayı da orada paylaşılmış. Ayrıca bu ev yapımı 3D yazıcılar için bir yahoo grubu bile olduğunu söylemek isterdim. ilgilenenler için;
Blog
Yahoo Grubu

Ben yazıcının sadece mekanik kısımlarını tasarladım. Aslında tamamen yapmak için yola çıkmıştım ama içinde o kadar çok elektronik detay vardı ki,  elektrik-elektronik bir hobim olmasına rağmen vazgeçmek zorunda kaldım.
Benim amacım şuydu, yazıcı önce bir toz katmanı oluşturacak, sonra yazıcı o katmana örneğin 100 katmana bölünmüş 3D modelin bir katmanını yazacak, sonra mekanizma aynı katmanın üzerine bir katman daha toz serecek ve yazıcıya tekrar yazılabilir yüzey oluşturacak . Bu işlem model oluşturulana kadar devam edecek.

3D YAZICI PROJESİ:

3D Yazıcı

Yazıcı hakkında Bilgi;

Hızlı prototip üretme yöntemlerinden biri olan SLS tekniğine dayalı olarak çalışmaktadır.

3D yazıcı Elemanları;

 • 1 Adet – Mürekkep püskürtmeli yazıcı
 • 2 Adet Step motor ve 3 adet step motor sürücü
 • 2 Adet metrik 25 mm çaplı trapez vida
 • 1 m2 kontrplak
 • 0.5 m^2 alüminyum sac – 10 mm
 • 0.5 m^2 alüminyum sac – 5 mm
 • 1 Adet Masa
 • 4  Adet 1/2 ‘ boru
 • Bilgisayar yazılımları
  – CAD Programı
  – STL slicer programı
 • Alçı tozu

3D yazıcının çalışma prensibi;

Tanım;

SLS (Toz bağlama) tekniğine dayalı olarak çalışan yazıcımız; klasik bir mürekkep püskürtmeli yazıcının, tasarlanan hem elektronik hem de mekanik bir sisteme entegre edilmesiyle kartuşun, mürekkep yerine alkol-su karışımı sıvının alçı tozu üzerine püskürtmesiyle, modelin kesit görüntülerinin katman katman oluşturulması sağlanarak, tasarlanan 3D modelin oluşmasını sağlayan bir sistemdir.

Klasik yazıcılarda kağıt, bir motor vasıtasıyla yazıcı kartuşun altından doğru kayarak ilerlemektedir. Fakat bizim yazıcımızda, kağıt yerine kullanacağımız alçı tozu katmanı sabittir. Yazıcı kartuş, gövdesiyle beraber alçı tozu üzerinden elektrik motoru ve kayış vasıtasıyla  hareket etmektedir.

Katmanların  oluşturulması;

Yazıcımız kağıt yerine alçı tozu yüzeyini kullanmaktadır. Alçı tozu katmanları tasarlanan bir sistem ile oluşturulmaktadır. Şekilde göüldüğü gibi A4 boyutlarında oluşturulan ana bölme, belirlediğimiz bir katman kalınlığı olçüsünde her bir katmanın yazılması işlemi tamamlandıktan sonra belirlenen katman kalınlığı kadar aşağıya iner. Diğer  bölme ise yazıcının yeni katmanı hazırlaması için ana bölmenin aşağıya inmesiyle oluşan boşluğu,  yazıcının katmanı yazdıktan sonra sayfanın sonuna geldiği anda arkasındaki rulo ile yeni katmanı yazmak için ileri doğru hareket ettiği sırada ikinci bölmeki alçı tozunu ana bölmedeki boşluğunu doldurur. Bu sayede yazılan katmanın üzerine belirli bir kalınlıkta alçı tozu serilir ve yeni alçı tabakası oluşturulmuş olur.  Bu işlemler tüm katmanların yazılması işlemi tamamlanana kadar devam eder.3D modelimizi yazdırma ;

Bilgisayar ortamında hazırlanan 3D modelin STL formatında kaydedilmesinden sonra, ” STL slicer ” programıyla, oluşturacağımız modeli kaç katman halinde hazırlacağımızı programa girerek programın bizim için oluşturduğu .bmp uzantılı resimleri programın kaydettiği klasörden alıyoruz.

STL Slicer’ın programının oluşturduğu katmanların görüntüsü.
(Katman kalınlığı olarak 0.5 mm girildi)

Yazıcımızda kullandığımız klasik mürekkep piskürtmeli yazıcıya bilgisayar aracılığıyla programın oluşturduğu resimleri sırasıyla yazmasını istiyoruz. Yazıcı yazdırmayı bitirdikten sonra modelimizi alçı tozunun içinden alıp etrafındaki tozları temizledikten sonra modelimiz hazır hale gelmektedir.

Proje – 3D Yazıcı” üzerine 24 yorum

 1. sinan demir dedi ki:

  slm ben sınan..12 yıldır hızlı prototıpleme ve 3d cızım yapmaktayım..bu ısı profsyonel anlamda 1 adet 3d systems invision hr ve perfactory envısıontec makınaları ile kullanıyorum..ve su anda bır makına uzerınde calısıyorum..sene sonun kadar bu makınaların uretımını yapmaya baslayacagız..uzerınde calıstıgınız makına zcrop fırmasına aıt bır makınanın basıt versıyonu..bu tarz ugrastırıcı malzemelr ile işe baslamanız sıze cok kulfetlı olacaktır..bunun yerıne daha basıt ve kullanılabılır daha yuksek cozunurluklu mekanızmalar kullanamnızı tavsıye ederım..aksı takdırde yap boz olayına doner ve sonuc olarak cok cıttı paralar harcayabılırsınız…sıkıntı yasadıgınız yerlerde bana maıl atarsanız elımden geldıgınce sıze yardımcı olurum..sonucta turkısh makına olacak :)…ulkemızde bu tarz projelere gırılmsı gayet guzel..tebrık ederım ıyı calısmalar

  • samet dilibal dedi ki:

   mrb sinan hocam bende mak müh okuyorum bende 3d yazıcı yapmak istyorum bu konudaki tecrubelerinizden bizide yardımcı olurmusunuz

 2. ukirenci dedi ki:

  Merhaba Sinan Bey, öncelikle bu yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi bu sektöre yıllarını vermiş birinden bu yorumu almak çok güzel. Biz bir ödev olarak bu tasarımı ve projeyi hazırladık. Pratikte çok sıkıntılı dediğiniz gibi. Uygulamasında da problemler var. Bu nedenle makineyi yapmadık. Sadece proje olarak kaldı. Gerektiğinde bu konu hakkında size mesaj atacağımdan emin olabilirsiniz 🙂
  Ben de hep, neden biz de böyle makineler yapılmıyor diyordum. Okuyunca çok sevindim. Artık çalışmanızı yakından takip edeceğim. Size çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 3. sinan demir dedi ki:

  SLM..eger odevınız ıse ve ılla yapmanız gerekırse cok daha basıt sıstem ve mekanızmalar ıle (cok daha ucuz yollu olacak sekılde) halladebılırsnız…gereklı donelrı topladıgımda ve cızımlerını bıtırdıgımde sıze maıl atarım…bunun ıcın 1 2 haftaya ıhtıyacım var cunku bende bu yapmıs oldugunuz tarsda bır makıne projesı ıcındeyım(alçı yerıne pudra sekerı ve murekkep yerıne gıda boyası kullanarak şeker makınası)…sizden bırsey ıstıyecegım bu sızın .stl dılımleme porgramınızı bana maıl atabılırmısınız..tesekkurler

 4. serkan K dedi ki:

  Selam..
  Bende 3d printer yapmayı dusunuyorum. bir kaç gündür araştırma yapıyorum
  Size sormak istediğim Fotopolimer istanbulda kolay temin edilir birşeymidir .
  Cunku googledan bunu arastırdım ve herhangi bir firma bulamadım
  Birde STL Slicer Programı hakkında yardım istiyorum. Banada bir link gonderirseniz sevinirim. serkan.krks@gmail.com..

  • ukirenci dedi ki:

   Merhaba Serkan,
   Öncelikle başarılar diliyorum umarım yapabilirsin. Nasıl bir 3D yazıcı yapacaksın kabaca söyler misin. Tam olarak nasıl kullanacağını bilmiyorum tabi ama fotopolimer ile 3D model hazırlayacağın bir 3D yazıcıda, yazımda bahsettiğim STL slicer programının işine yaramayacağını düşünüyorum. Malzemeyi bulmak konusunda ise, fotopolimeri direkt internette aramaktansa 3D prototip üreten birçok firma var artık ülkemizde, onlardan biriyle iletişime geçersen daha kolay bulursun, sana yardımcı da olacaklardır.

   • sinan demir dedi ki:

    bn 12 yıldır bu ısı yapan bırı olarak soylıım..fotopolımer bulman turkıyede ımkanmsız..çunku yasaklı urun lıstesınde…bn 3 adet 3d printer yaptım su anda 4.yu yapıyorum.fotopolımerı ancak mumessıl bayılerden alırsın onlarda sana orjınal makınan varsa verırler..aynı sıkıntıları bende cektım cunku..ve cok cok malıyetlı ve masrflı…almak ıstersende 1 kg 680 euro + kdv…fotopolımer cok saglıklı degıl.sana tavsıyem yapacaksan sıkıstırılıms abs plastık (sıcak nozulden akacak sekılde) kullanman…nozul kalınlıklarını ayarlayarak ıstedıgın hassasıyete ınebılırsın…

    • ukirenci dedi ki:

     Sinan Bey teşekkür ediyorum mesajınız için. Ben fotopolimerler hakkında detaylı bilgiye sahip değilim,siz çok daha aydınlatıcı bir cevap vermişsiniz.
     Çalışmalarınızda başarılar..

 5. SerkanK dedi ki:

  Cevaplar için Teşekkür ederim.
  – Fotopolimer ile çalışan Printerı bir videoda gordum. cok karısık bir yapısı olmadıgından onu yapmayı dusunmustum. ama fotopolimerin turkiyeden temini pek kolay degil anlasılan.

  – Nozledan sıkıstırılımıs plastik akıtan printerların çalışma yapıları nedeni ile her modeli yapılamadıgını farketim..

  Peki sizlere danışmak istediğim bir soru daha var. ince Toz halindeki ABS hammadesini 200-300W lık bir lazerle eriterek birleştirmek ve model oluşturmak mümkünmü ? veya en az kac watlık bir lazzer gerekli?

  • sinan demir dedi ki:

   fotopolımer li makına cok cok daha karısık..ben yaptıgım en ucuz makına 22.000 tlye mal oldu..recine harıc..o makınalarda senın dılımlemenle alakalı olarak veya cızım yaptıgın porgramın datasıyla alakalı hersey uretılebılır..slıcer porgramalrına gelınce bunu kendı yapacagın sıteme ozel yazdırman gerekır..yazan kısınınde cok hakım olması laızm konuya..alacagın ortalama yazma bedelı 1500 ıle 3500 dolar arası yazan ksııye gore degısır..sıstemını cok cok ıyı hesaplayıp bılgılerını verıp yazdırtman lazım…bnm yaptıgım makınalar cok ucuk sıstemler oldugu ıcın bnm sısteme yazdıkları programa 4000 dolar verdım..
   yanı bıseyler yapacaksan konunun herseyıne hakım olman…arge ıcın cıddı bı paranın olması laızm…
   en ufak hata cok cıddı paraların gıtmesıne sebeb olur…bn senın umıdını kırmak ıstemem..sadece yasayacan sıkıntıları soyluyorum..kı sana faydalı olayım…freeslicer cok dandık bısey…
   sana tavsıyem once ıyı bı sıstem tasarımını yap ..ıstersn bunu paylas ona gore senı yonlendırebıleyım

 6. SerkanK dedi ki:

  birde unuttum yazmayı.
  Slicer programı gerekli ben normal printer gibi bitmap seklinde bastırmayı dusunuyorum
  Freeslicer diye bir slicer buldum fakat kullanımı ile verilen ornegi birebir denedim hata verdi..

 7. sinan demir dedi ki:

  ucuz mantıklı bısey dusunursen toz baglama teknıgıne bak..alcı uzerıne murekkep puskurtme sıstemı yapabılırsın..boylece cok ucuza makınayı yapar kullanıma gecersın ve her renk kullnabılme sansın olur..
  ımkan sınırlı dıyorsan 2 secenek ya nozullu sıstem yada toz baglama
  ımkan bol dıyorsan fotopolımer ve lazer tavsıye ederım

 8. SerkanK dedi ki:

  Sinan bey açıklamalar için teşekkür ederim.
  3D yazıcı ile ilgimi çektiği için ilgileniyorum. yani bunu yapmak istememin asıl nedeni kendimi geliştirmek.

  Lazerlerin fiyatlarına baktım 200mw 60TL ve 1000mw 300tl gibi gittigidiyorda.
  Fakat tabi sundan emin degilim lazer ile abs tozlarını eritip baglama teknigi uygulanabilirmi. Birde kullanılacak lazer kac watt olmalı. Şu an lazerler konusunda biraz araştırma yapıyorum. Eger 1000mw 2000mw lık bir lazerle bu mumkunse birtane alıp denicem. Bir sonuc elde edersem burda sizlerlede paylaşırım.

  • sinan demir dedi ki:

   lazerle abs tozunu erıtmn cok zor..en az 40 watt lık co2 lazer kullanman lazım..çunku abs en az (saglıkllı olanı )220 240 watt lı bı ısıtıcıda erıterek bırlesıyor…
   sız ılla 3d printer yapacam kendımı gelıstırecem dıyorsan sana bı kaç tavsıyem olur..sıcak nozullu puskurtme…her urun yapılamıyor dıyorsun..bunları yapanların cok basıt bı hataları var sırf o yuzden yapamıyolar..kucucuk bı ekleme butun herseyın net cıkmasına sebep olacak ve her urun yapılabılecek…
   1000 mw lazer bırak abs erıtmeyı ancak balon patlatır..kıbrıt yakar 🙂 baska hıc bı ısınıe yaramaz..istersen bnm msn mı ekle ordan sana yardımcı olayım
   jewelcad_3ddesign@hotmail.com

    • ukirenci dedi ki:

     Merhaba, ilginiz için çok teşekkür ederim. O program malesef bende yok. Proje zamanı kullanmıştım ama sonrasında harici diskimin bozulması sebebiyle kaybettim. Fakat o zaman homemade3dprinter.com diye bir blog vardı oradan bulmuştum. Hatta yahoo’da grupları bile vardı. Bir Türk’de o grupta çalışmalarını paylaşıyordu. Yahoo gruplarında aramayı deneyebilirsiniz.
     iyi çalışmalar.

 9. murat yıldırım dedi ki:

  merhaba bu konu çok dikkatimi çekti ümit bey mürekkep püskürtmeli yazıcı yerine lazer yazıcı kullanabilirmiyiz malum 1 kg plastik 50 dolar ama lazerli yazıcıda kendimiz plastiği toz haline getirip kullanabiliriz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.