Tasarım hazırlıkları – 3D Yazıcı


Proje olarak 3D yazıcı tasarımının alınmasından sonra hemen konu hakkında detaylı bir araştırma yaptım. Bu konuda türkçe kaynak bulmak çok zor. Türkiye’de yeni gelişen bir sektör konumunda. Bu nedenle araştırma ve kaynak bulmak zor. Yabancı sitelerde de genelde kişisel bloglarda paylaşılan kişisel projeler vardı. Tabi youtube videolarını da unutmamak lazım. Bu youtube inanılmaz bir video kütüphane, yeterki aramayı doğru yapın …

Araştırma yaparken Brezilya’lı birinin bloguna rastladım. ( http://homemade3dprinter.blogspot.com/ ) Burada, ev ve ofislerde kullanılan klasik mürekkep püskürtleli bir yazıcının 3 boyutlu bir yazıcıya dönüştürülmesinden bajsediyordu. Yazı çok ilgimi çekti gerçekten de Lexmark Z12 model bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdan 3 boyutlu bir yazıcı yapılmıştı. Bunu bende yapmalıyım dedim kendi kendime ve projeyi incelemeye başladım.

Yazıcının çalışma prensibi kısaca şöyle; Hızlı Prototipleme Yöntemleri adlı yazımda çeşitli hızlı prototipleme teknolojilerinden bahsetmiştim. Orada SLS ( Toz Bağlama ) tekniğinden de bahsediyorduk. Toz bağlama tekniğinde çok küçük partiküller halinde bulunan plastik toz, yüzeye ince bir katman oluşturacak şekilde serilir, bu yüzeye lazer ışınlarının belirlenen koordinatlarda ilerlemesi sağlanarak, toz katmanı üzerine lazer ışınları gönderilir. Lazer ışınlarının değdiği noktalardaki plastik toz zerrecikleri lazerin etkisile eriyerek birbirine yapıştırılır. 3D modelin bir katmanı böylece oluşturulmuş olur. Daha sonra aynı yüzeyin üzerine tekrar aynı kalınlıkta plastik toz serilir, lazer belirlenen koordinatlarda hareket ederek plastik zerreleri birleştirir. 3D modeli oluşturan tüm katmanlar tek tek işlenerek model tamamlanır. Daha sonra toz içerisinden model çıkartılır. ( Buraya kadar anlatılanları tam olarak anlamak için ilk önce Hızlı Prototipleme Teknolojileri yazısını okumanızı tavsiye ederim.)

O blogda da bu yöntem klasik bir yazıcıya şu şekilde uygulanmış;
Plastik toz yerine, alçı tozu kullanılmış. Alçı taneciklerini de birbirine yapıştırmak için lazer yerine yazıcı kartuşunun içindeki mürekkep haznesine özel bir yapıştırıcı doldurulmuş. Geriye kalan temel yazdırma prensibi aynı. Alçı tozu ince bir katman halinde yüzeye serilmiş ve yazıcıda yazdırma işlemi başlatılmış. Yazıcı modeli oluşturan bir katmanı yazı yazar gibi yazarak alçı tozu üzerine yapıştırıcı püskürterek tanecikleri birbirine yapışmasını sağlamış. Biraz kafa karıştırıcı ama bu videoyu izleyerek çok daha iyi anlayabilirsiniz.  ( HM3DP )

Evet şimdi sıra geldi detaylara    …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.