Kalıp Hazırlama


Kalıp Hazırlama:

Kalıbı hazırlamak ilk yapacaklar için biraz uğraştırıcı olacaktır. En iyi sonucu almak için bence, bozulmayan bir kalıpta birkaç parça yapmalısınız. Parçanın gittikçe daha da güzel çıktığını göreceksiniz.

_____________________________________

Kalıbın içerisi güzelce temizlenir. Daha sonra kalıp ayırıcı kalıp yüzeyine uygulanır. Kalıp ayırıcı uygulandıktan sonra normalde uygun jelkot’un ayırıcının üzerine uygulanması lazım fakat biz jelkot kullanmadık. ( Jelkot’un ne olduğunu merak ediyorsanız önceki yazıyı inceleyiniz.) Kalıp ayırıcıdan sonra cam elyafının düzgün bir şekilde kalıba yerleştiriyoruz. Elyafın kalınlığını istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Ama onunda bir sınırı olduğunu unutmayın. Biz tek kat kullandık ama sonradan çift kullanmadığımız için pişman olduk. Normalde şimdi kalıbın dış kısımlarından elyafın fazlalıkları kesilir ve kalıbın etrafından sızdırmazlık için çift taraflı bant geçilir. Bant üzerine de spiral sarma yerleştirilir. Biz spiral yerine şeffaf terazi hortumu kullandık. Daha sonra Normalde soyma kumaşı yerleştirmek gerekiyor fakat biz bulamadığımız için kullanmadık. Varsa siz boruları kapatabilecek kadar fazlalık bırakınız ve kesiniz. En sonunda da yayılma ağı serilir ve kalıp hazırlanır. Ağı sereken köşelerde ve bazı yerlerde katlanmalar olabilir, o kısımları kesip üst üst bindiriniz. Bu nokta da birşey söylemek istiyorum. Eğer sizde spiral yerine terazi hortmu kullancaksanız, hortumu iyice delin, kesin bolca ama. Çünkü vakum yaparken torba o delikleri kapatıyor ve reçine zor çekiliyor. Boruyu delik deşik edin tabiri caizse…
Geldik son aşamaya, o da vakum torbasını yerleştirmeye. Kalıba göre torba yerleştirilir biraz da boşluk bırakılır. Çift taraflı bantlara kadar getirilip kesilir. Daha sonra biz etrafına koli bandı geçtik, çünkü tamamen sızdırmaz olması gerekiyor. Artık işlemlerin büyük kısmı tamamlandı. Sıra borularda. Vakum hattında bulunana borunun iki ucundan birini kapatıyoruz. Diğer ucuna ise vakum makinesini bağlıyoruz. Biz elektrik süpürgesi kullandık, canavar gibi çekiyordu. Ama tamamen kapatmayız ağızlarını, makine çok zorlanıyor. Hafif hava çekse olur yani. Şimdi reçine hattını hazırlayacağız. Kalıbın ve parçanın şekline göre noktalar belirlenin o oralarda torbaya delikler açılır. Sonra borular içeri sokulur ve etrafı güzelce bantlanır. Sızdırmaz olduğuna emin olamamız gerekiyor. Artık tüm işlemler tamam. Makine çalıştırılıp çektiğine, reçine hattından hava emildiğine emin olduktan sonra reçine hattını hazırladığımız reçine karışımına daldırabiliriz. Artık beklemek zamanı…
Tüm kalıp aşamalarını video’ya çektik fakat makinenin şarjı bittiği için son kısımları kaydedemedik. Bizde heyecanla makineyi kontrol etmeyi unutmuşuz farkettiğimizde kalıbı çoktan hazırlamıştık. 45dk bir kayıt var elimizde. Hızlıca izlemenizi tavsiye ederim.

1. Bölüm:

2. Bölüm:

3. Bölüm

– Video hazırlık aşamasında

Kalıp Hazırlama” üzerine 2 yorum

  1. serdal dedi ki:

    Güzel bir calisma olmus Hos ve güzel. Tanismak istiyorum sizinle. Maksat bende Kompozit alanindan geliyorum ve Türkiye icin bazi düsüncelerim var Is icin belki birbirimize faydamiz / yardimimiz dokunur. saygilar.

    XXXXXey@hotmail.de

    Kontaga gecelim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.