Kendinden Sıkıştırmalı Çöp Kutusu


Sizin için durum nasıldır bilmiyorum ama ben dolmuş gibi davranan ve bu sebeple de içine çöp atmaya çalışırken kapağı açılmayan çöp kutularına sinir oluyorum! Bu gece çöp kutusuna çöp atarken kapağın altanda birşeyler olduğu için yine kapak açılmadı ve çöp yere düştü tabi bende her zamanki gibi sinir oldum bu duruma… Çöp daha dolu bile değil, elimi sokup sıkıştırmam lazım içini, ama bunu da yapmak istemeyebilirim yani içinde kağıt değil de yemek artıkları vb. şeyler olsa ne olacaktı değil mi!
Sonra sinirden buna bir çare bulmalıyım diye düşündüm gece gece bir çöp kutusu tasarladım. Çöp kutusu dolmak üzereyken içindeki çöpleri elinizi sürmeden sıkıştırmanızı sağlayan bir mekanizma bu. Tasarımı yaparken aklıma geldi de acaba böyle bir çöp kutusu var mı dedim araştırma yaptım biraz herhangi birşey bulamadım. Eğer ilgilenen ya da merak eden arkadaşlar olurda bulurlarsa başka sıkıştırılabilir çöp kutuları, bana da yollamanızı rica ediyorum. Çünkü ilginç bir tasarım oldu bence. Başka yapan var mı merak ediyorum.
Aşağıda resimlerini paylaştım. Böyle şeylerin patenti olmuyor yanlış hatırlamıyorsam bir araştırmak lazım, faydalı model olarak geçebiliyordu sanırım. Renkleri biraz kötü oldu ama gece gece bu çıktı 🙂

Tasarımı hazırlarken temel düşüncem hep şu olmuştur; ürünün fonksiyonelliğinin ve amacına uygun olmasının yanında en önemli parametre üretilebilir olmasıdır. Biz mühendisleri için en sıkıntılı süreçtir hazırlanan tasarımın sahip olunan imkanlar dahilinde üretilebilmesi. Eminim bugün herhangi iyi bir plastik çöp kutusu üreticisi bu tasarımı sadece bu resimlere bakarak bile üretebiliecektir.
Çalışma mekanizması gayet basit. Yan taraftaki kollar yardımıyla içerisindeki ikinci bir kovada bulunan çöpleri belirli bir miktarda sıkıştırabiliyorsunuz. Tamamen sıkıştırmaya gerek olmadığını düşünerek böyle tasarlardım çünkü tek seferde kova boyunca sıkıştırma hareketini yapacak bir kol boyu çok uzun olur ve tasarımı da zorlardı biraz.
Detaylı resimleri inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz. ( Renderları Photoview360 ile hazırlıyorum. )

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kendinden Sıkıştırmalı Çöp Kutusu” üzerine 6 yorum

 1. eahmetuygun dedi ki:

  Tasarım iyi çizimlerle de baya uğraşmışın zaten önceden konuşmuştuk. Yalnız presler içeri giren çöplere engel olmuyor mu biraz? Belki o kısım hakkında tekrar bi kafa kafaya verip düzenleme yaparız.

  • ukirenci dedi ki:

   Teşekkürler Ahmet. Onlar birazda montajdan öyle görünüyor. Solidworks’te en son o konumda bırakmışım normalde biraz daha yükselip yanlara doğru yaklaşıyorlar. Ayrıca presler de kendi ekseni etrafında dönebiliyor, kenarlara çöp çarptığında dönebilirler yani. Tabi pratikte nasıl sonuç verir incelemek, kısaca prototip yapmak lazım 🙂

 2. ArzuDlkrn dedi ki:

  Arzu :
  Mrb. istanbul’ da yaşadığım ve çöp sıkıntısını bildiğim için benimde aklıma presli çöp konteyneri gelmişti. araştırdığımda sizinde bu çalışmanıza rastladım. önce küçük çöp kovalarında denemeyi düşünüyordum. projede böyle bi ödev tasarlamak aklıma gelmişti. çizimleriniz için teşekkürler.

 3. erdi dedi ki:

  merhaba bende böyle bir tasarım üzerinde çalışıyorum irtibat kurarsak fikirlerimizi paylaşabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.