Güneş Arabası Tasarımı


Böyle bir oyuncağım olsa keşke… Uzaktan kumandalı olsun, tüm manevraları yapsın. Aracın üzerinde güneş panelleri olsa da kendi kendine şarj olsa,  pili hiç bitme vs vs  🙂
Geçen gün aklıma geldi ne güzel olurdu böyle bir oyuncağım olsa. Satılmıyor ki gidip alayım. Ama gerçekleri var, hem de değerleri yüz binlerce lirayı bulabiliyor. İnsanlar en uygun tasarımı yapmak için günlerce, aylarca çalışıyor. Tabi imal etmek için de yana yakıla sponsor arıyor sanayide ve çevresinde. Bu geçen gün çizdiğim bir güneş arabası tasarımı. Çizim hataları olabilir ben baktım biraz ama gözden kaçırdığım olabilir, çünkü bu bir eskiz çalışması.( Sol yan görünüş için birşey demeyin lütfen, tekerleklerde sıkıntı var. Gece gece ön görünüşten düzgün taşımamışım alt noktaları 😛 )

Kısaca değineyim malesef ama malesef bu güzel konu ülkemizde pek bilinmiyor. 2005 yılından beri TUBİTAK ülkemizde Formula-G Güneş Arabaları yarışı düzenlemektedir.  2007 yılından itibaren de hidromobil yarışlarını düzenlemeye başlamıştır. Aşağıdaki linklerden deyatlı bilgi alabilirsiniz.
http://www.tubitak.gov.tr/sid/850/pid/461/index.htm

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/yarislar/

Bende 2009’dan 2011 Ağustos’a kadar yarışların içindeydim. Balıkesir Üniversitesi Proje Kulübünde(BAÜ Proje) çalışmalar yaptım. Yarışlara ilgi her sene artmakta ama bu hiç mi hiç yeterli olmamakta. Ne oradaki üniversitelerden ekiplerin harcadığı emeğe ve teknik çalışmalara ne de harcanan paralara bir kıymet veriliyor. Geçen sene canlı yayın vardı, bu sene (11-17 Temmuz 2011) hiçbiri olmadı, akşam haberlerine çıktı mı onu bile hatırlamıyorum. Böyle olunca sponsorlar da zor ilgileniyor bu tür projelerle. Tabi öğrenci de ne yapsın. İmkansızlıklar içinde birşeyler yapmak için çırpınıp duruyor.
Bu  seneki yarışlardan bir görüntü. ( Formula-G 2011 Start )
Dünyada ise “World Solar Challenge”  adı altında çok eskiden beri düzenleniyor. Avustralya’nın kuzeyinden  güneyine kadar 3000km yol katediyor ekipler. Ülkemizde düzenlenmesi açısından biz çok sonradan katıldık bu maratona. Ülkemizden İTÜ( İTÜ GAE)  ve Sakarya üniversitesinden(SAITEM) ekipleri katılıyordu. Bu sene  onlara İstanbul Ü. (SOCRAT) ve Anadolu Ü. ‘ si de eşlik etti. Bu seneki yarışmada ülkemizi temsil eden İstanbul, Sakarya ve Anadolu Ü. ekipleri de çok güzel işler çıkardılar.  İstanbul daha ilk kez katıldığı yarışmada 8. olarak yarışı tamamladı. Tüm yarış boyunca heyecanla takip ettim ekipleri. Gerçekten uydudan takip etmesi bile heyecan vericiydi… Yarışmanın resmi sonuçlarına buradan erişebilirsiniz. (WSC 2011)
Tabi bu konular ile ilgili bilgi sahibi olanlar belki eleştirebilirler, ekipleri ve konuyu detaylıca açıklamadım bilmediğimden değil, yazını çok uzayacağından. Daha fazla bilgi isteyen arkadaşlar internette araştırırsanız kolaylıkla bulacaksınız.

Daha önceden paylaştığım, tasarlamak istediğim bir ön düzen projesi vardı. Bu güneş arabaları ile ilgili bir hayalim var onu uygulamak istiyorum. Hem de bunun oyuncağını yapacağım gerçekten. Tam ölçülerle bir tasarım hazırladıktan sonra 1/10 ölçeğinde bir model araba olacak. Eğer yapabilirsem kompozitten imal edeceğim. Yöntem olarak da reçine infüzyon ile deneyeceğim, olmazsa el yatırma yöntemi ile olacak. Şimdiden heyecanlandım valla 🙂

CATIA’da çizmeyi düşünüyorum. Bizim alemde yüzey deyince akla CATIA gelir değil mi?  İşte o yüzden. Hem yüzey modellemeyi de öğrenmiş olacağım. Eğer çok zorlanırsam bazı kısımlarını Solidworks’te çizebilirim. En çok direksiyon mekanizmasını hazırlarken zorlanacağım gibi görünüyor. Bakalım neler olacak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.