Leonardo DaVinci – İcatlar Sergisi


Arkadaşlar bu sergiye mühendis olmak ve hep mühendis yaşamak isteyen tüm arkadaşlar gitmeli! İnternette gezinirken bir sitede reklamını gördüm sergi ne zamandır Türkiye’deymiş ve hiç biryerde göremedim malesef. Ben daha önce Rahmi Koç Müzesinde gezmiştim böyle bir sergiyi. Aynısımı tam olarak bilemiyorum tabi. (Leonardo: Evrensel Deha Sergisi – 2006) Sağolsun Erol ağabeyim götürmüştü beni o zaman lise zamanlarıdaydım yanlış hatırlamıyorsam. İnanılmaz eğlenceli ve heyecan vericiydi. Daha öncesinde müzeyide gezmiş olmamın da sevinciyle o gün bilime ve icata doymuştum resmen. Bir de ağabeyim deniz altına da gezelim deyince çok sevinmiştim. Muhteşem bir gündü gerçekten 🙂
Çok oldu tabi geçeli o günden aklımda kalan çizimlerin güzelliği ve tanktı. O zamanda yapılan çalışmaları, çizimlere bakınca dahiliğine görerek de tanık oluyorsunuz. Bir de Tank’ı unutamıyorum. O aklımda kalmış. Makalelerinden örnekle hazırlanan bir tank varıdı içine de girebiliyordunuz şaşırtıcı ve güzeldi gerçekten. Kısaca imkanı ve zamanı olan tüm meraklıların gitmesi gereken bir sergi.

Son etkinlik 25 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında M1 Merkez Kartal AVM’de imiş. Buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

O güne ait resimleri bulamadım vardı diye hatırlıyorum ama neyse 🙂 En azından tankı ve birkaç resmi paylaşayım. Leonardo da Vinci ‘den bahsetmemek olmaz…

Leonardo di ser Piero da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519)
Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.
Kaynak: tr.wikipedia.org

 

 

Leonardo DaVinci – İcatlar Sergisi” üzerine 2 yorum

  1. kml dedi ki:

    I pofil ile U profil arasındaki farklılıkları solidde nasıl hesaplayabilirim ve, HEA 500 I profili yerine UPN300 U profilini nasıl koyabilirim ?

    • ukirenci dedi ki:

      Sanırım atalet momentlerinden bahsediyorsun ama hesaplamak istediğin şey nedir söylersen yardımcı olurum. Cevabı e-posta üzeriden yazışırsak sevinirim 🙂 diğer sorunun cevabını da oradan göndereceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.