Yeni Mercedes SL Roadster – Tamamen alüminyum karoser daha mı güvenli ?


Geçen günlerde Mercedes’in youtube kanalında yayınlanan videoda yeni SL Roadster’in tamamen alüminyumdan yapılan karoseri tanıtılıyordu. Aracın tüm karoserini videoda detaylıca görebiliyorsunuz. Hangi teknolojileri kullandıkları ve yeni karoserin özelliklerinden bahsedilmiş videoda. İşte yeni SL Roadster ve alüminyum karoseri..


Alüminyum body’de ilk dikkatimi çeken hususlardan biri, normalde düz olan sac yüzeylerin bal peteği formunun verilmiş olmasıydı. Bunun de sebebinin de mukavemet artışı için olduğunu düşündüm. Havalandırma kanallarında  dikkat ettiyseniz saclara çarpı şeklinde bir form verilmiştir. Bu şekilde sacın eğilmelere ve titreşimlere karşı mukaveti sağlanır. Araçtada bu şekilde bir iyileştirilmeye gidilmiş olabilir. Video’da 0.42 ve 0.45’inci dakikalarda görebilirsiniz.
Yeni karoserin üretimindeki yeniliklerden bir diğeri karoser tabanın orta kısmında sürtünme karıştırma kaynağı kullanmış olmaları. Bu da otomobil sektöründe bir ilk sanırım. Piyasada  çok çeşitli uygulamaları var. Bu konu ile ilgilenenler için de 2010 yılında Balıkesir Üniversitesinde düzenlenen TİMAK Kongresinde Yrd.Dç.Alaaddin TOKTAŞ, Gülcan TOKTAŞ‘ın araştırmasını kaynak olarak gösterebilirim. Gerçekten çok iyi bir sunum yapmıştı hocamız… Sürtünme Karıştırma Kaynak (Skk) Yönteminde Kullanılan Takım Geometrileri ve Kaynak Özelliklerine Etkisinin Araştırılması” ( Sağ tıklayıp farklı kaydet deyiniz)

Bu tekniği Mercedesin neden burada kullanıldığını merak ettim doğrusu. Şöyle bir tahminim var; klasik kaynak yöntemine göre  maliyetinin daha düşük olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu yöntemde ne bir kaynak teli ne koruyucu gaz ne de metali eritmek için harcanan elektrik var.  Orta kısımda tüm karosere göre az bir kısımda kullanılmış olsa da bu araçtan 100.000’tane ürettiğinizde zaman ve maliyet açısından hatırı sayılır bir fark ortaya çıkacatır diye düşünüyorum. Ayrıca karoserin tasarımında araca özel üretilen alüminyum ekstrüzyon profiller kullanılmış.

 Yeni karoserin daha dinamik, verimli ve güvenli olduğundan bahsedilmiş. Ağırlıkta normal karoserden 110kg daha hafif bir yapı çıkmış ortaya. Sadece bu rakamın aracın dinamizminde ve yakıt sarfiyatında verimlilik sağlayacağı aşikar fakat güvenlikte nasıl bir verimlilik sağladı bilemiyorum. Bence bu videoda en eksik kısım bu, güvenlik tanımının yetersiz kalması. Daha zayıf bir malzemeden, nasıl daha dayanıklı bir gövde elde ettiklerini anlamaya çalışıyorum. Çünkü videoyu izlediğimde gördüğüm tek şey, aracın çelikten değil de tamamının alüminyumdan yapılmış olmasıydı. Tabi işin iç yüzünü bilemiyorum belki açıklanamayacak yeniliklerine gidilmiştir ama en azından anlaşılabilir, somut bir değer verilmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Yoksa daha güvenli tabirinin sadece bu da olsun diye mi söylendiğini düşünmeye devam edeceğim. Acaba nasıl daha güvenli olabilir ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.