Cenevreden bir Türk geçti..


Hem de oraya  gittiğinizde; “çantalarınızı standa bırakacak kadar bizdenler” demişti Saffet Üçüncü 0’dan 100’e programında. Cenerve otomobil fuarında dünya devlerinin arasında bir Türk firması olarak CONCEPT V1 aracı ile boy gösterdiler, üstelik büyük ilgi uyandırmışlar. Cloud Nahum’um dediğine göre; bazı büyük şirketler gelip ne yapmayı düşünüyorsunuz, yola tek mi devam edeceksiniz, birlikte çalışabiliriz gibi şeyler söylemeye başlamışlar. Bu büyük bir gurur olmalı gerçekten.
Neyden bahsediyoruz; Karsan’ın Hexagon Studio’nun desteği ile New York Taksi ihalesi için sıfırdan tasarladığı CONCEPT V1 aracından. 0’dan 100’e programında da aracın tanıtımı yapıldı kısaca. O NewYork taksi projesinde büyük hakkı yendi KARSAN’ın gerçekten. Halkın V1’i seçmesine rağmen FORD kazanmıştı. Bu durum neyseki KARSAN’ı pes ettirmemiş anladığım kadarıyla. Aracın 2014 gibi üretime geçmesi planlanıyormuş.
V1 aracını tanımayanlar için aşağıdaki linkleri incelemelerini öneriyorum. Çünkü araç hakkında konuşacak o kadar çok şey var ki burada yazmakla bitmez. Bunun için aşağıda NTV’deki programın linkini paylaştım, izlemenizi tavsiye ediyorum.

– http://www.conceptv1.com/default.aspx
–  http://www.hexagonstudio.com.tr/TR/guncel-haberler-ulastirma-dunyasi-12-03-2012/i-33-196

–  http://www.karsan.com.tr/urunler/detay.aspx?SectionID=9RE4fgwzlaDdhUADe4b0zQ%3d%3d&ContentID=w5xyXqnAswJuHTQ2iXxBpg%3d%3d

V1 aracı programda da belirtildiği üzere genel kullanımın dışında, tüm dünyada unutulmuş bir kesime hitap edecek bir araç. Engelli ve çeşitli sebeplerden ötürü; aşırı kilolu olmak gibi  rahatsızlık çeken insalara özellikle hitap eden bir araç. İçerisi çok geniş, telekli sandalyeli engelli bir vatandaş içerisinde rahatlıkla hareket edebiliyor. Tüm bunların yanında sahip olduğu yapısı ile oldukça esnek bir yapıya sahip. Aracın ana özelliklerinden biri teknolojik esnekliği. Motoru arkada bulunana V1’e isterseniz içten yanmalı, isterseniz elektikli bir motor bağlayabiliyorsunuz. Hatta yetkililer ile CNG ile çalışan motor üzerine bile konuşulmuş. Bütün bunlar bir araya gelince ortaya bambaşka bir araç çıkıyor tabiki.
V1 için bahsedilen bir diğer özellik ise yeni bir segment yaratması. Bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi unutulmuş bir kesime hitap etmesi ile oluyor. Sadece Amerika pazarında bile yılda 225.000 satacak bir pazardan bahsediyoruz.

Tüm bunların tamamen Türk mühendisliği ile gerçekleşmesi onur verici. V1,bir marka oluşturma adına inanılmaz bir fırsat. Cloud Nahum’un şu sözleri çok anlamlıydı gerçekten. “Bir markayı herkesin birbiriyle boğuştuğu ortamda çıkaramazsınız, yaratılmak isteniyorsa gözlerden ırak bir pazar bulup, baştan lideri olarak çıkmalısınız ” diyor. İnşallah böyle de olur.  Aslında söyleyecek çok söz var fakat sözü burada bitirip, 0’dan 100’e programını izlemenizi tavsite ediyorum. Kısaca, inşallah bu proje amacına ulaşır ve otomotiv de Türk markasını yaratırız diye sözü tamamlıyorum. 🙂

– 0’dan 100’e – 18 Mart 2012 – 
#0-100-18-mart-2012.html

Kimdir? :
Claude Nahum – Kıraç Holding Başkan Vekili
Sn. Claude Nahum, London University of Kings College’den otomotiv yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1969 yılında Tofaş Oto A.Ş. Teknik Bakım Sorumlusu olarak Koç Topluluğu’na katıldı. 1980’de Kofisa Trading Co.’nun başkanı olarak İsviçre’ye yerleşerek, Koç Grubu’nun diğer uluslararası ticaret şirketlerini kurmaya başladı. 1991’de, Dış Ticaret Grubu Sorumlu Başkan Yardımcılığı’na getirildi. 1997 yılında Dış Ticaret Grubu Başkanlığı’na atanan Sn. Claude Nahum, Koç Dış Ticaret Grubu’nun 1980’de sadece 10 milyon USD olan toplam cirosunu, görevde olduğu dönemde 1,6 milyar USD’a çıkartmıştır. Kendisi Kıraça Şirketleri’nin de kurucu ortağıdır.

Kaynaklar:
http://www.karsan.com.tr
http://www.conceptv1.com
http://www.hexagonstudio.com.tr
NTV – 0’dan 100’e

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.