Otomotiv Proje Yarışmasında 3.’lük Heyecanı


Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması

Tükiye’de ilk defa Otomotiv alanında Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ve TİM koordinatörlüğünde Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazari ve Tasarım Yarışması adı altında bir yarışma düzenlendi. Nisan ayında başlayan maraton 17-18 Mayıs’ta düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Kısaca söylüyorum çok güzel bir organizasyondu düzenleyen ve emeği geçen herkese çok teşekkürler.

4 temel kategoride yarışmacılar projelerini hazırladılar..

• Ergonomi,
• Yenilenebilir Enerji ve Çevre,
• Emniyet,
• Mekanik Fonksiyonellik

Arge Proje Pazarı ile akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi ve firmaların projelerinin sanayiye kazandırılması amaçlanmış, tasarım yarışmasında ise profesyonel ve öğrenci olarak 2 alt kategori içerisinde de yukarıda belirttiğim 4 kategori altında tasarımlarını hazırlanması istenmişti.
Proje Pazarına 131 kişi başvuru yaptı, tasarım yarışmasında ise; öğrenci kategorisinde 210, profesyonel kategoride ise 151  kişi katıldı. Tüm bu katılımcılar arasında Proje pazarı ve Tasarım yarışmasında her kategoride ayrı ayrı olmak üzere, 36 ödül dağıtıldı.
Bende Tasarım yarışmasında Profesyonel kategoride Mekanik/Fonksiyonellik dalında “Mekanik Dengeleme Mekanizması” tasarımım ile 3. oldum.
Benim için gerçekten heyecan verici ve bir deneyim oldu. Organizasyonu düzenleyen kurumlar, juri üyeleri ve katılımcılar üst düzey insanlardı. O insanların seçtiği projeler arasından kendi branşımda ilk üçe kalmak benim için büyük bir onur. Projemi burada da paylaşmak istiyorum. İlgilenen arkadaşların eleştrisi benim için çok önemli. Ödül töreni boyunca tasarımlar ve projeler sergilenirken Murat K. Bey ile tanıştım. Sadece Murat Bey’in eleştrileri bile bana projemle ilgili birçok ders almama yetti. Deneyim bilgiyle birleşince bir başka oluyor tabi 🙂 Gelişmek istiyorsanız eleştirilmek çok önemli.

Organizasyonla ilgili haberleri aşağıda paylaştığım linklerden ulaşabilirsiniz.
http://www.otomotivprojeyarismasi.com/
http://www.uib.org.tr/tr/default.asp
http://www.otomotivprojepazari.com/site/home
http://www.otomotivprojeyarismasi.com/site/home

Dünyaca ünlü tasarımcılar organizasyon boyunca sunum yaptılar. Katılımın ücretsiz olmasına rağmen ben katılımı çok az buldum. Salon doluydu kısmen ama daha dolu olmalıydı bence. Aşağıdaki resme tıklayın ve gelen katılımcıları bir görün, ne demek istediğimi anlayacaksınız… Umarım seneye daha iyi bir tanıtımla daha çok kişiye ulaşılır.

Organizasyonda bir de panel gerçekleştirildi. Panele katılanlar alanınla ve Türkiye’de otomotiv sektöründe bir yere gelmiş isimlerdi; şu ana kadar bildiğim ve dinlediğim otomotiv alanındaki en güzel paneldi diyebilirim.
– Murat Okçuoğlu, Gökhan Akış, Murat Armağan, Zafer Uluçay,Halid Avdagiç
Bu panel ile ilgili olarak da belirtmek istediklerim var, artık Türkiye’de otomotiv imalatı ile ilgili ortak bir kanâate  varılmış durumda tatışılan ise farklı birşey bunlara değinmek istiyorum.
Teşekkürler…

Mekanik Dengeleme Mekanizması

Otomotiv Proje Yarışmasında 3.’lük Heyecanı” üzerine 7 yorum

  1. Erhan57 dedi ki:

    Çok iyi olmuş ümit abi, başarılarının devamını dilerim. Teori yavaş yavaş pratiğe dönüşüyor desene:))

  2. Serhat Mazlum ÇETİN dedi ki:

    Ümit bey sayfanızı yeni buldum ve hemen bir inceledim gerçekten güzel projelere el atmışsınız… Hepsi için teker teker elinize sağlık sizin gibileri görmek çok güzel. Bu projede dikkatimi çeken şey için bir hikayemi anlatmak istiyorum; ben şuan mekatronik müh. öğrencisiyim, ilkokul zamanlarımda araba ile seyahat ederken çok sarsıntılı bir yoldaydık ve nasıl bu durum düzeltilebilir yahut iyileştirlebilir diye bir çalışma yapmıştım ve şimdi burda sizin projeye rastlayınca gerçekten çok hoşuma gitti tekrar tebrik ederim… Saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.