FORMULA-G 2012


Bir Formula-G macerasını daha sona erdirdik. 15 Temmuz pazar günü düzenlenen TUBİTAK Alternatif enerjili araçlar yarışı her zaman olduğu gibi yaşanan olaylar açısından hareketli ve heyecanlıydı.  Aslında her geçen yıl organizasyon bakımından biraz daha sönükleştiği ve eski heyecanını yitirdiği bir gerçek.  Yine her sene olduğu gibi gelecek yıl için daha iyi olacak söylentileri de dolaşmadı değil, bekleyip göreceğiz…
Ben yarışa hafta sonu ancak katılabildim, fakat tüm ekipler geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren pistteki yerlerini almıştı. Bu sene geçen seneye nazaran ekipler gerçekten çok iyiydi. İTÜ, Sakarya ve Anadolu Üniversitesi ekipleri WSC ‘de yarıştıkları araçları ile katıldılar.
İstanbul Ü. ise her sene katıldığı arabasıyla yarışa katıldı. WSC’de 8. olan araçlarını getirmemişler.  Ayrıca bu sene 8. düzenlenmesi münasebetiyle tüm üniversitelerdeki ekiplerin tecrübesi arttı haliyle ve yarış şartlarını daha iyi kavradıkları için tüm ekiplerde genel bir iyileşme vardı.


____________________________________________________________________________________________

Yarışma heyecanlıydı dedik; sıralama turlarında Sakarya Üniversitesinin aracı manevra ensasında ters rüzgara yakalanıp devrildi, bir başka aracın da ön kısmını eğdi. Malesef Atılım üniversitesinin ve bir üniversitenin daha LIPO pilleri yandı, İstanbul Üniversitesinin aracının iki lastiği birden patladı mütiş bir performansla  3.5 dk’da ikisini birden değiştirip sıralamaya geri döndüler. Yarış esnasında bir çok geçiş yaşandı, Formula-G’nin sıradan otomobil yarışlarından pek farkı yok aslında. Adı üzerinde Formula-G  🙂

Bu LiPo larla ilgili sıkıntılar bir giderilemedi, ülkemizdeki bir firma ( Tüm formula-G katılımcıları bilirler! ) malesef kalitesiz ürün sattıklarından mıdır, hatalı montaj bilinmez her sene bir ekip kazaya rastlanıyor. Bu seneki olaylardan birinde kendi hatalarını kabul etmişler zaten.Tüm ekiplerin bir acısı ve lafı var onlara karşı. Kendi kendine arızalanıyor, ya kısa devre yapılıyor, ya aşırı zorlamadan şişme oluyor vs. tam sebepleri de bilinmiyor kulaktan kulağa ne duyulursa artık, çok büyük emekler harcanarak yapılan araçların bir anda yandığını görmek gerçekten çok üzücü. Tüm ekiplere geçmiş olsun diliyorum.

Sakarya’nın kazası da olacak iş değil, geçen sene de rüzgar yüzünden önü havalanmıştı fakat tekrar yarışa sokabilmişlerdi. Fakat bu sene arıza büyük, yarışamadı araç. Olayın resmini de aşağıda paylaştım. Fakat eleştirmeden geçemeyeceğim, Saguar ekibine sorsanız o araç pist için yapılmadı, fakat yarışta yaptığı manevralar bunun pek bilincinde olunmadığını gösteriyordu bence. (Çeken çok güzel yakalamış o anı.)

Sıralama turunda İstanbul Üniversitesi’nin başına gelen de ayrı bir olay gerçekten, önündeki araç yüzünden ani fren yapmak zorunda kaldı ve 15-20m lik bir frenlemenin arkasından iki lastik birden patladı. Hakikaten olacak şey değil, fakat oldu. Araç pite zorlukla geldi ve ekip gerçekten başarılı bir çalışma ile iki lastiği de 3.5 dk gibi bir sürede değiştirdiler. Yanlış anlaşılmadan ötürü Sakarya Üniversitesiden bir arkadaşla küçük bir tatsızlık yaşansa da sorun çözüldü ve Socrat sıralamalara devam etti.

Anlatacak çok şey var fakat sözü kısa kesmek zorundayım. Ekiplerin facebook sayfalarından ve kendi çektiğim fotoğraflardan hazırladığım galeriyi aşağıda görebilirsiniz.

Mezun olduğum Balıkesir Üniversitesinin ve üyesi olduğum BAÜ Proje Kulübü ekibinin Güneş Arabası Elektron 20. sırada yarışmayı tamamladı. Neredeyse artık kimsenin kullanmadığı kurşun asit pilleri, alüminyum şasi, verimsiz ve arızalı paneller, çin malı lastikler ile sponsor desteğinden yoksun, 240kg arabaları ile çok zor şartlar altında katıldılar ama yarışı hiç durmadan ve yarışma haftası boyunca toplamda 110 km yol alarak sorunsuz şekilde tamamladılar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen çok iyi bir iş başardılar. Kendilerini tebrik ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Başarılar Balıkesir Üniversitesi Proje Kulübü

Yarışmanın sonuçları ve detayları aşağıda;  ( Kaynak: http://www.tubitak.gov.tr)

Alternatif Enerjili Araç Yarışları Nefes Kesti

TÜBİTAK’ın düzenlediği Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yapıldı. Yarışmada Güneş Arabaları kategorisinde İstanbul Üniversitesi, Hidrojen Enerjili Arabalar kategorisinde de İstanbul Teknik Üniversitesi birinci oldu.

TÜBİTAK’ın 2005 yılından bu yana düzenlediği ve bu yıl 40 üniversiteden 65 takımın katılımıyla düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları yine nefes kesti. Büyük heyecana sahne olan yarışlar Formula G-Güneş Arabaları ile Hidromobil-Hidrojen Enerjili kategorisindeki finaller ile son buldu.

Türkiye’nin En Hızlısı İÜ VE İTÜ

Takımların kıyasıya yarıştığı ve büyük ilgiyle takip edilen 20 turluk final sonunda Formula G-Güneş Arabaları kategorisinde ’Socrat’ adlı araçla İstanbul Üniversitesi, Hidromobil-Hidrojen Enerjili kategorisinde de ’Hidrobee’ ile İstanbul Teknik Üniversitesi birinci oldu.

Birinciliği İstanbul Üniversitesi ekibinin kazandığı Formula G-Güneş Arabaları Yarışları’nda ikinciliği Anadolu Üniversitesi’nin ’Sunanatolia’ aracı, üçüncülüğü de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ’Ariba-5’ aracı elde etti.

Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araba Yarışları’nda ise ’Hidrobee’ isimli araçla birinci olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ardından Gaziantep Üniversitesi ’Hidrofıstık’ adlı aracıyla ikinci, Ankara Üniversitesi ise ’Hidroket-3’ aracıyla üçüncü oldu.

Formula G kategorisinde tasarım ödülü, tasarım aşamasında yaptıkları sayısal ve deneysel çalışmaların başarısından dolayı İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi’nin “ARIBA 5” aracına verildi.

Hidromobil kategorisinde ise, İstanbul Üniversitesi Hidroist Hidromobil Araç Takımının Sigma adlı aracı kabuk tasarımının modellenmesinde gösterdikleri başarılı çalışmadan dolayı en iyi tasarım ödülüne layık görüldü.

Sportmen davranışları, disiplinli çalışmaları ve diğer takımlara yaptıkları teknik yardımlardan ötürü Hava Harp Okulu Anka Güneş Arabası Ekibi “Kurul Özel Ödülü”ne layık görüldü.

İkinci Kurul Özel Ödülü ise; yaptıkları özverili çalışma ve yardımlaşmadan dolayı Karabük Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi’nin Güneş Enerjili Araç Takımları arasında paylaştırıldı.

Dereceye giren yarışmacılara ödülleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak tarafından verildi.”

FORMULA-G 2012” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.