İnovasyon Haftası, amacına fazlasıyla ulaştı…


Lütfü Kırdarİnovasyon; belirsiz ama heyecan verici.” dedi konuşmasında ..www… nun kurucusu Sir Tim Berners-Lee. Ne kadar güzel özetledi inovasyonun tanımını.
Aralık ayının ilk haftasında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği ve yıl boyunca düzenlenen 17 yarışmanın ödüllü tasarımlarının da aynı etkinlikte sergilendiği 3 gün süren İnovasyon Haftası tamamlandı. Açılış günü, giriş kayıt problemleri ve programda aksaklıklar yaşansa da gayet başarılı bir organizasyon düzenlendi. Başbakanı bu etkinliğe getirmek de ayrıca bir başarı zaten. Olumsuzlukları organizasyonun ilk defa düzenlenmesine bağlayarak  bir kenara bırakalım ve etkinliğe geri dönelim.
Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından düzenenlenen İnovasyon Haftasına Türkiye siyaset ve iş dünyasından önemli isimler ile dünyaca ünlü tasarımcılar katıldı. İnovasyon hakkında yaptıklarını ve düşünceleri anlattılar.
TİM’in inovasyon gibi bir konunun dünyadaki yerini görüp ülkemizde de aynı bilinci yaratmak için etkin çalışmalar yapması, inovasyonu hedeflere ulaşmanın en önemli araçlarından biri olarak benimsemesi, tasarım ve Ar-Ge çalışmalarını ciddi bir şekilde önemseyerek bu doğrultutu da yarışmalar ve etkinlikler ile bilinç oluşturma ve özellikle bu yollarla gençleri destekleme çalışmalarını YÜREKTEN kutluyorum.
Etkinlikte yıl boyunca düzenlenen tasarım ve proje yarışmalarının sergileri de IMG_6785düzenlendi. Üniversite ve sanayici buluşması sağlandı. Çeşitli üniversitelerin kulüpleri ve şirketler çalışmaları sergileme imkanı buldular. Tüm bunlara paralel olarak düzenlenen konuşma program akışı da çok güzeldi. Öğrencilere ve katılımcılara dünyaca ünlü isimlerin konuşmalarından sonra yanlarına gidip, onlara soru sorabilme ve kartvizitlerini isteyebilme imkanını sağladığı için TİM’e teşekkürler 🙂
Etkinlinkte, yıl boyunca düzenlenen yarışmalarda hazırlanan projeler  ve tasarımların içerisinden seçilen en inovatif projelerin ve tasarımın sahiplerine TİM tarafından birer araba hediye edildiğini de özellikle belirtmek isterim… Gençler böyle motive edilir işte 🙂
Fakat şöyle bir durum vardı ki o da şu, stantlar ve salonlar o kadar fazla ki, onları gezerken konuşmaları kaçırabiliyor, konuşma dinlemek için de stantları gezmeyi erteleyebiliyorsunuz. Böyle olunca da biri diğerinden eksik kalıyor haliyle. Bence konuşma araları daha uzun tutulmalı, programda stantları gezmeye ve konuşmaları dinlemeye ayrı ayrı yeterli zaman tanınmalı. Tek güne mümkün değil sığdıramıyorsunuz.

Etkinlikte beni çok etkileyen bir çok konuşma vardı, fakat Mehmet Aksel’in kini unutamıyorum. Kayıt etmediğim için de bin pişmanım. Artık çektilerine kamera dayanamadı ve hafızasını doldurdu. Özetlemem gerekirse şunu söylüyordu ki; inandığınız şeyin peşinden koşun, size engel olmaya çalışanlara inanmayın onlardan uzak durun ve gerçekten yapmak isteyin. İsteyince yapılamayacak hiç birşey yoktur.
Dikkatimi çeken bir başka konu ise Jan Nahum’um konuşmasından anladığım üzere bu taksi projesinin olumsuz sonuçlanması onları çok derinden etkilemiş ve büyük haksızlığa uğramışlar. Bütün konuşması boyunca başarısızlığa uğrasanız bile asla bırakmayın, başarısızlıklar sizi olumlu motive etmeli gibi şeyler söyledi.
Roketsan’ın konuşmasıda çok güzedi, Barlas Bey’in anlattıklarını duyunca gurulanmamak elde değil. Özetle savunma sanayinde sahip olduğumuz genç yapılanma ile gelecek on yılda çok daha iyi yerlere gelebileceğimizden bahsetti.
Yanlış hatırlamıyorsam Endüstriyel Tasarım Dehası olarak nitelendirilen Alberto Meda’nın konuşmasından ise, endüstriyel tasarımlarda güncel teknolojiyi kullanmanın ve ihtiyaçları karşılamanın ne kadar önemli olduğu anladım.
Kennth P. Morse ise etkinlikle ilgili olarak çok önemli birşey söyledi. Bir ülke olarak belirli bir hedef için böylesine bir etkinlikte o ülkenin Başbakanını, iş adamlarını ve gençlerini bir araya getirmenin ne kadar önemli olduğunu, Amerikada böyle bir buluşmanın mükün olamayacağını ve bunu bir öneri olarak sunacağını belirtti. İnovasyon ve Girişimcilikte ABD Ulusal Danışmanlık Konseyi Üyesi bu kişinin söylediği bu söz etkinliğin başarısını özetleyen bir açıklamaydı aslında. Etkinlik o kadar doluydu ki söyleyecekleri yazmak için sayfalar doldurmam gerekiyor, tabi bu mümkün değil. En iyisi ben de elimden geldiğince yapmaya çalıştığım video kayıtları ve çektiğim resimlerle sizleri başbaşa bırakayım.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.