Kendin Yap : Bisiklet Far Tutacağı


Merhaba Arkadaşlar, herkese selamlar.

Bu yazımızda masaüstü 3D yazıcı teknolojisinin en sevdiğimiz özelliklerinden biri olan istediğin şeyi tasarlayıp yapma imkanı var ya, işte tam onu yapacağız 🙂

Kardeşimde bir bisiklet var, çok sever sağa sola gitmeyi. Ona bir far arıyorduk, şöyle iyi bir şey, fark edilen, güzel aydınlatan, tutucusu olan vs. İnternet de baktık çok çeşitli fiyatlarda ürün var ama tam istediğimiz gibi değil, iyi olanlarda haliyle ÇOK pahalı.
Bir gün gezerken bir fener bulmuş, zoom özelliği var, güçlü bir led vs. gayet güzel. Asıl güzel olan da aydınlatması, baya başarılı bir şey yapmışlar. Hem de çok ucuz. 5-10TL arası birşey.

Adam onu almış, gitmiş gidon’a kelepçe ile tutturmuş. O da sanatkar, daha ucuza gayet başarılı ve sağlam bir tutucu yapmış 🙂 İşini  de görüyor yani..

IMG-20160114-WA0008.jpg

IMG-20160114-WA0009

 

 

 

 

 

 

 

Ben de ona eğer alamıyorsak ayarlanabilir güzel bir tutucu yapalım sana, o da nasıl vs deyince görürsün dedim, gittim 😀
Madem alamıyoruz, çok pahalı ve ucuzlar da istediğimiz gibi değil. O zaman kendi istediğimi kendim yaparım 😉

Gidon ve fener ölçülerini aldım kabaca, burada şu önemli eğer bir ayarlı far tutacağı yapacaksak; benim yanımda bir kumpas yok, sadece basit bir cetvel, ölçekleme için bozuk para vb. şeyler var. Şunu unutmamak lazım, böyle bir tasarım yaparken bütün şartları dikkatte almalı, ayar imkanları gözetilerek geniş bir kullanım alanı hedeflemeli, yani elimde ölçü aleti yok ben nasıl ölçü alacağım, nasıl modelleyeceğiz kaygısına düşüp iş yapmamaktansa, kaba ölçüler alıp ben zaten tasarımda bunu çalışma aralığı içine alırım, toleranslara yediririm diye düşünüp ilerlemek lazım. Ben de kaba ölçüleri aldıktan sonra bilgisayarın başına geçtim.

Sağa sola ayarı koymak işi karmaşık hale getirecekti, ayarı kaç kere sağa ve sola ayarlamak isterseniz ki, önemli olan yukarı aşağı ayarı yapabilmesi olarak seçtik. Bir de yerinde sıkı dursun adam bisikletle atlıyor zıplıyor, düşsün istemeyiz.

FarTutacagi

Modellemeyi tamamladık, şimdi standart parçaları ayarlamaya geldi. Cıvata ve somunları almak için Bauhaus’a gittim, sanayiye gitmeyi çok istedim ama bir türlü kendimi ayarlayamadım. Oradan aldık paslanmaz cıvataları 2 takım için 8-9 TL verdim valla, evlat acısı gibi 🙂

Yandaki resimde de gördüğünüz üzere, farklı fener ve gidon çapları için orta kısımda ince ve kavrayıcı bir ilave parça oluşturdum. Bakalım parçayı basınca nasıl olacak.

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Valla fena olmadı 🙂 Ama bir hata yapmışız. Malzemeyi %15 yada 20 doluluk oranıyla yapmıştım, esner zannetmiştim ama biraz sıkı oldu. Yani orta kısımda yaptığım, esneyeceğini düşündüğüm bölge pek de  esnemedi, sonrasında farkettim zaten tasarım olarak da orada bir hata var. Orayı orta kısımdan yarmalıydım ki rahatlıkla içeri doğru esnesin. Biz çözüm olarak orayı komple kestik. Sebebi de farın sap kısmındaki çapa göre plastikteki iç çapın küçük olmasıydı. Yataklamasında da  sorun oldu. Alttaki oturma yüzeyi yeterli olduğu için bir sorun yaşamadık.

Gidon’a sabitlenen kısım ile, far’ı takacağımız kısım arasında musluk contası koydum. (Kelebek somunla ayar yaptığımız bölgeye) Hem kontrollü sıkmak hem de yüzeye fazla zarar vermemek için.
Gayet güzel, orijinal birşey oldu 🙂 Görenler beğendi yani. Renkleri ile de dikkat çekici, farkındalığı bir nebze de olsa arttırıyor.

İsteyenler için dataları aşağıda paylaştım. Kendi 3D yazıcınızdan veya çevrenizdeki 3D yazıcı bulunan mekanlarda bastırıp, kullanabilirsiniz.

https://yadi.sk/d/fudh5Qj9rs7Hv

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.