Ben Marslı olmak istemiyorum, ELON MUSTN’T


Mars insanların ilgisini öteden beri çekmiştir.  Adına kitaplar yazılmış, filmler çekilmiş oyunlar yapılmıştır.  Bizim bilinmeyene zaten bir ilgimiz var 🙂  Hele ki bir el atsak yetişeceğiz mesafesinde olunca yetişmek için uğraşmak keyif de veriyor galiba ..

Gelişen teknoloji ile son zamanlarda daha çok gezegen haberi, görüntüleri ve videolar görmeye başladık. Sürekli uzaya bir şeyler gönderip dinliyor, izliyoruz. Bu yazıda benim özellikle değinmek istediğim konu son zamanlarda Mars’a olan ilgimizin artması, hatta gereksiz artması. Ben biraz farklı bir açıdan bakacağım bu konuya.
Aslında Mars meselesine, ” Hayırdır? ” demek istiyorum…

İnternetten Mars’la ilgili kronolojik gelişmeyi anlatan bir basit araştırma yaptım. Diğer birçok gezegenin araştırmasında da benzer bir rota izleniyor aslında, NASA’nın web sitesinde aktarılmış; burada tüm görev adları ile anlatıyor.

http://mars.nasa.gov/programmissions/missions/
Flybys , Orbiters, Landers&Rovers
i

 

 

Bakınız; Mars’a gönderilen uzay araçlarından; Spirit ve Opportunity

Demişler ki biz önce bir uzay aracı gönderir, şöyle yanından geçen uzaktan gözleriz. Daha sonra bir uydu göndeririz, gezegenin yörüngesine gireriz. En sonunda ise araç gönderir, gezegene iniş yaparız. Detaylı incelemeler yapar, analizler yapar ve bol bol görüntü alırız.
Gayet güzel bir yöntem değil mi. İlk aşamada yapılan hesaplamaları doğruluyorlar, gezegene yaklaşıyorlar sonra inecekleri yeri planlamak amacıyla sağlam gözlem yapıp son olarak 12’den vuruyorlar. Bunda hiçbir problem yok, bu çalışmalardaki en gelişmiş eylemler de hep Mars’a yapıldı. Oraya en gelişmiş uzay araçlar gönderildi, Mars’ı renkli, panoromik fotolarla görmemiz , en detaylı analizlerle incelememiz sağlandı. Bu tam manasıyla harika birşey! Bu safhaya kadar tek kelime etmiyorum. Anldığım kadarıyla Mars’a dair çok fazla şeyi biliyoruz zaten, unutmayalım ki bunlar bize açıklananlar!!!
Neyse benim özellikle değinmek istediğim ve son zamanda sürekli kulağımıza çalınan, bizi ikna etmeye ve üzerinde düşünmeye çalışılan Mars’a yerleşme düşüncesi.marsli-the-martian-altyazili-izle-802

Daha önce hiç bu kadar yaklaşmamıştık, şimdi şunu diyebilirsiniz teknoloji sürekli gelişiyor, bunun zamanı geldi diye de düşünebilirsiniz ama ben böyle düşünmüyorum.
Biz Mars’ı keşfettik zaten, neden oraya gidip yerleşmeye çalışıyoruz ki!! Bu saatten sonra bu teknolojik bir gelişme değil, farklı amaçlara hizmet eden ticari bir faaliyettir.

Spirit ve Opportunity araçları tahmin edilenden çok çok daha uzun süre görev yaptılar ve bir sürü veri gönderdiler. Fakat bu araçlar güneş enerjisi ile çalıştığı için bir süre sonra paneller fırtınalardan dolayı toz kaplandı ve şarj olamadılar vs. Hatta çok uzun zaman sonra sinyal alındı gibi bir sürü hikayesi var. En son olarak da Curiosity adlı araç gönderildi ki bu en gelişmiş robotlardan idi. Bu robotun geliştirilme hikayesini yakından takip ediyordum, NASA düzenli olarak test videoları yayınlardı vs. bu araç bize inanılmaz görüntüler ve veriler yolladı. Ve başında da dediğim gibi bize açıklanan veriler bunlar. Daha kim bilir ne analizler yapıldı.
curiosity-belly-selfie

İşte Mars’ın Curiosity Melahati…

Asıl konuya gelmek istiyorum, yazdıkça yazıyor daha çok detay vermek istiyorum ama kaybolmayalım sonra.
Benim demek istediğim arkadaşlar, biz Mars’ı çok iyi biliyoruz aslında. Bundan sonra Mars’a dair yapılacak şeyler teknolojik bir gelişme adına yapılmayacaktır diye düşünüyorum. Haa bir gün bizi Mars’a ışınlamanın bir yolunu bulurlarsa amenna 🙂
İşin uzmanı varsa beri gelsin, her türlü eleştiriye açığız çok şükür.

Popular Science’ı takip edeniniz var mı bilmiyorum ama ilk çıktığı günden beri takip etmeye çalışırım. Eleştirdiğimiz yönleri varsa da ülkemizde satış fiyatı ile verdiği içerik bakımından yeri başkadır. Ufuk açıcıdır, aydınlatıcıdır. Neyse;

Ben hiçbir yazısında veya yazı dizisinde görmedim ki derginin yayın tarihinde var mıdır bilmiyorum; yıl içinde birkaç defa aynı konuya değinsin. 2016 yılında tam dört sayıda Mars’a gidip yerleşmekle akalı yazılar yazdılar.
Bakınız;

Mart 2016: Görevimiz Mars
Temmuz 2016: Mars Donanımı
Ekim 2016: Mars’ta Hayat
Kasım 2016: Gelecek, Mars kolonisine bir adım daha yaklaştık.
(Turkcell Dergilik hizmeti ile ücretsiz olarak sunuyor, şiddetle tavsiye edilir.)

NASA bunu bir süredir sıkı vaziyette çalışıyor bu çok belli, fakat bence bunun üstesinden gelemediler bence. Bu nedenle son zamanın en gözde iş ve ürün geliştirme yöntemi olan farklı konularda ve yetenekten insanlarla bir ekip kurup, (Grup çalışması) sorunun çözülmesi yönünde beyin fırtınası çalışması yapmayı amaçladılar. Peki NASA bunu nasıl yapıyor ve insanları yanına çekiyor; yarışmalar düzenleyerek… Bu şekilde olmadık fikirler ortaya çıkıyor ve konsept geliştirme süreçleri hem hızlanıyor hem de çok ucuza getiriliyor.
Bakınız: Mars Kolonisi Mimari Tasarım Yarışması
http://www.hurriyet.com.tr/nasanin-yarismasinda-3uncu-olan-turk-mimar-ozel-hurriyete-konustu-40098171

Hatta bu yarışmada, Türkiye İnovasyon Haftası’na da konuk olarak katılan Amerika’da yaşayan Türk Mimar Güvenç Özel bir derece aldı. Harika bir şey. Kendisini o haftadaki sunumu ile tanıdım, çok acayip işleri var gerçekten. Başarılar diliyoruz…

Dışarıdan bakıldığında bu çok güzel bir şey gibi. Biz eskiden gezegen incelerdik, hayat var mı su var mı bakardık vs ama son birkaç yıldır Mars araştırmaları oraya gidip yerleşmeye odaklandı :/?

Arkadaşlar daha biz yörünge seyahatleri yapamadık!! Ne oldu da Mars’a yerleşmeye çalışıyoruz. Bakınız Virgin Galactic şirketi yıllardır çalışıyor, belki benim cahilliğim ama uzaya insan seyahati başladı da benim mi haberim yok!
http://www.virgingalactic.com/human-spaceflight/

Amerika demek Hollywood demektir, bu işe insanların ilgisini arttırmak için çok gerçekçi bir film yaptılar, insanları buna inandırmaya çalıştırlar. Arkasından Elon Musk adında genç ve dahi olduğu söylenen (Kesinlikle kendini beğenmişlik yapmıyorum, ASLA! o adam ciddi riskler alan bir girişimci, milletin uçuk kaçık gördüğü şeyleri yapma cesareti gösteriyor. Bu benim fikrim, ister katılın ister katılmayın. Onu özel yapan bunu başarması. Dikkatle takip ediyor ve saygı duyuyoruz. Orası başka… Otonom arabası kaza yapınca nasıl üstünü örteceklerini bilemediler, yok bu prototip de yok yine de yola bakmanız gerekiyor da. Ama bas bas bağırıyorsun ben kendi giden araba yaptım diye 😉 )

Yakın zamanda Elon Musk gelecek projelerini açıkladı, içinde de 2018 ve 2022’de araç gönderilmesi, sonrasında 2025’de İnsan gönderilmesi, Mars’a yolculuk ve orada sürdürülebilir bir yaşam var. Bunu söylerken ki gerekçelerine bir bakalım;

  • Mars kolonisinin girişiminin niyahetinde insanlığın tek kurtuluşu olabilecekmiş,
    (Ne oldu ya, gezegene gök taşı mı çarpacak! Açlık ve zombi salgını mı var ?)
  • Sonsuza dek Dünya’da yaşamaya devam edersek eninde sonuna türümüzün sonunun getirecek bir olayla karşılaşacağız!
    (Bakın bu çok kritik, bir düşünün önümüzdeki 100 yıl içinde ne olabilir ki sizce? )

Neyse Popular Science Kasım sayısında kısa bir özeti var en son konuşmasının ve gerekçeleri bana komik bir o kadar da korkutucu geliyor.

Biz neden Mars’a yerleşiyoruz! Oraya gidip gelsek olmaz mı? Ya da robot gönderelim yine neden orada sürdürülebilir yaşam arıyoruz. İnanılmaz paralar harcanacak bu işe arkadaşlar, buna zemin hazırlanmak için de bize bu konu sevdirilmeye çalışılıyor.
Neden bizim Dünya’mızın sonu geliyor, neden bir süre sonra türümüzü sona erdirecek bir olay ile karşılaşma ihtimalimiz var? Adam gibi yaşasak ya olmaz mı?
Önümüzdeki 30-40 yıl içinde çok garip olaylar görmemiz muhtemel arkadaşlar. Aslında Mars ziyareti tam olarak gerçekleşmeden bunu beklemiyorum, en azından Dünya’nın bazı kıtalarında (!) Bu olayın benim için korkutucu tarafı bu kadar imkansızlığa rağmen, çok iddialı tarihlerin havada uçması 2030 ‘da sürdürülebilir bir yaşam için hedef var. Bakın sürdürülebilir bir yaşam diyorum. Aceleniz ne ki!

Elon Musk’ın bu işin içine sürüklenmesi bence kötü, kendisinin bu işe uzun zamandır ilgi duyduğu ve SpaceX programını bu nedenle başlattığını okudum ama ben biraz farklı bakıyorum olaya ne diyeyim. Bu iş yine Dünya’nın sonunu getiren, sayılı zenginin işine yarayacak. Elon, bunun maliyetinin bir amerikalının ev alma maliyetini geçmeyeceğini hedeflediği söylüyor ama bence milleti umutlandırmaktan, uyutmaktan başka bir şey değil bence..
Elon Musk o dehasını ve parasını daha verimli güneş panalleri, daha verimli bataryalar, sıfır emisyonlu ürünler ortaya çıkarmaya harcasa olmaz mı? Mesela desin ki 2030’da %60-70 verimli panel, bitmeyen pil üreteceğim. Ağasın, paşasın!

Ben bu Mars olayını arkasında art niyet arıyorum, daha çok şey söylemek istiyorum ama bir yerde bitirmek lazım. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Ben teknoloji düşmanı değilim. Mars’a gitmek teknolojik bir gelişme değil arkadaşlar!
Ben size neyin teknolojik gelişme olduğunu söyleyeyim mi? Uzay madenciliği.
Bakın aha diyorum Mars’la insanları oyalayacaklar, uzay madenciliği yapıp gelecekler. Bu konuda çalışma yapan şirketler kurulmuş bile amerikada. Eğer iş yapmak istiyorsanız uzaydan asteroit, maden getirin de görelim… Haydi Türkiye’m. İnşallah bu konuları konuşuruz ilerde

Farklı bir şekilde ifade etmiş olsa da benim gibi düşünen bir başkası olduğunu bilmek güzel. Hani derler ya bir fikir ne kadar aptalca bulunuyorsa o kadar iyidir diye. Benim bu konu ile ilgili öyle bir niyetim de düşüncem de yok. Bana sadece bu iş biraz garip geliyor, ısınamıyorum bu fikre.
Dünya’ya dair gelecekte gördüğünüz tehlike nedir ki bu kadar acele ediyor ve kaçıyorsunuz?
Buna harcanacak enerji ve para ile Dünya ‘yı daha sürdürülebilir yapsak olmaz mı?
Teşekkürler…

ELON MUSTN’T: WHY WE SHOULDN’T GO TO MARS
http://www.marcusgibsonbooks.com/?p=826

 

Ben Marslı olmak istemiyorum, ELON MUSTN’T” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.