3B Yazıcı filamenti nasıl seçilir? Hangi filamenti kullanmalıyım?


Arkadaşlar Herkese Selamlar!

3B yazıcılar ülkemizde giderek yaygınlaşıyor, üreticiler, hobi kullanıcıları, tasarımcılar prototip süreçlerinde gerek profesyonel gerekse masaüstü yazıcılarla ürün geliştirme süreçlerini iyileştiriyorlar. Özetle bunun sağladığı en büyük avantaj rekabet gücü ve ürün geliştirme maliyetlerinde de görülüyor tabi ki.
Gerçi geçtiğimiz günlerde düzenlenen fuar biraz sönüktü (Stant maliyetleri de çok fazlaymış ayrıca! ) ama arka planda birçok şirketin giderek geliştiğini! Her geçen yıl yeni yerli üretimlerin piyasada yer aldığını görmek çok güzel. (Endüstriyel uygulamalar hariç, profesyonel yazıcılar vb.)
Çok şükür ülke olarak 3B yazıcı trendini kaçırmadık aksine piyasadakilerin üzerine koyarak gidiyoruz. (Endüstriyel olmayan, masaüstü yazıcılar açısından. Gelecekte endüstriyel yazıcılar da üreteceğimize inancım sonsuz )

 Bu yazımızda masaüstü 3B yazıcılarda (Fused Deposition Modeling , FDM tekniğini esas alan ) kullanılan filamentleri ve hangi üründe ne tip filament kullanacağımızı naçizane deneyimlerim ile size aktarmaya çalışacağım.

FAKAT ! Şunu başlangıçta belirtmek istiyorum ki; baktığınızda piyasadaki filamentler için tüm masaüstü 3B yazıcılarla uyumludur! denir. Doğrudur! uyumludur fakat her hammadde üreticisinin kendine has içerik (grade) ve proses şartları vardır.
AYNI ŞEKİLDE piyasadaki tüm masaüstü 3B yazıcılar bu filamentleri kullanabilir! denir. Doğrudur! fakat bu yazıcıların da onları birbirinden farklı kılan bir çok özelliği, üstünlük ve dezavantajları vardır.
Bu nedenle burada anlatacağım filament seçme parametreleri uygulamaya özel değil, daha pratik günlük yaşantımızda ve orta karmaşıklıkta profesyonel uygulamalarda baz alınacak şekilde düşünülerek hazırlanmıştır. Bunları bazı mühendislik hesaplarında kullandığımız ampirik formüllere benzetebilirsiniz. Tam sonucu vermez ama sonuca çok yaklaştırır. Sanayi tarzı 😉

Öncelikle, lütfen YERLİ FİLAMENT tercih ediniz! Çünkü bunu ülkemizde üretenler varken, dünya standardında üretim yapacak seviyeye ulaşmışlar ve piyasa şartlarında rekabet gücüne sahip kaliteli ürünler iken neden yerli kullanmayalım. Tamam Çin ‘li çok ucuz ama eğer iki, üç filament alıyorsak en az birini yerli tercih edelim derim…

Bakınız yerli filament üreticileri;

* Sıradan Bir Vatandaş İseniz;

Hobi amaçlı veya trend bir tabirle Maker  iseniz 😉

Öncelikle hangi amaçla ürünü yaptığımıza karar vermeliyiz ve beklentimizi belirlemeliyiz.
Ayrıca aldığınız filamentleri kapalı bir yerde nem alma jelleri ile birlikte tutmaya çalışınız.

 • Gıda ile temas edecek ürün, çocuk oyuncağı, aksesuar, figürler, hediyelik tasarımlar,
  ürün prototip denemeleri (mukavemet gerektirmeyen fonksiyonel incelemeler),

  • Bu sınıftaki ürünler için bir Fiyat / Performans klasiği PLA hammaddeyi öneriyorum arkadaşlar. Bir kere ham madde organik! Bu malzeme atıklarını çöpe attığınızda, gıda ile temas ettiğinizde aklınız kalmayacak.
  • Yazıcıda ısıtıcı tabla gerektirmiyor.
  • PLA’da dikkat etmek gereken bir husus var, bazı markalarda (E-Sun)  ,PLA normal , bir de PLA Plus gibi optimize edilmiş malzemeler var. Hangi marka olursa olsun optimize edilmeyenden uzak durun. 3-5  fazla verin düzgün alın. Onlar çevre şartlardan çok çabuk etkileniyor. Boyutsal kararlılık ve parça yüzey kalitesi de düşük oluyor.
  • Eğer yeni başlıyorsanız başlangıçta en ucuz olan hangisiyse onu alın, bol bol harcayın, belirli geometrik şekillerde ( Silindir,kare, üçgen, küre )data üzerinden ve numune üzerinden ölçümler alarak malzemenin davranışını öğrenin. Mesela iç içe geçen parça yapacaksanız aralarında 0,3 mü 0,4mm mi boşluk bırakacaksınız hesabını bu şekilde yapabilirsiniz.
  • Parametre değişikliğini incelerken ama iki değişikliği birden yaparak incelemeyin. Yaptığınız her değişiklik tek bir parametreye ait olsun, mesela ergiyik sıcaklığı. PLA’da 210°de yaptığınız bir baskıyı 205°C’da denerken baskı hızını da değiştirmeyin. Sadece tek bir değişiklik yapın ki sonuca etkisini tam olarak bilelim.
 • Gıda ile temas edecek aynı zamanda mukavemetli de bir malzeme,  arıyorsanız PETG ‘yi öneririm arkadaşlar. Giderek de popülerleşiyor.
  • Burada PLA için söylediklerimin üzerine mukavemet cabası. (Organik değil sadece)
  • Yazıcıda ısıtmalı tabla olsa daha iyi.
  • Kimyasal direnci yüksek; su, asidik ve alkalik sıvılar.
  • Medikal uygulamalara müsait,
  • Biraz pahalı, ama yaygınlaştıkça fiyat düşecektir.
  • Ölçüsel kararlılık ve yüzey çıktıları başarılı.

 

 • Mühendislik uygulamaları ve mukavemet gerektiren çalışmalar da ise ABS,
 • Uygun ve 3B yazıcılar için optimize, piyasada yaygın.
 • PLA’daki gibi Plus’lı versiyonları var dikkat!
 • Geri dönüşümü sıkıntı, atıkları çöpe değil geri dönüşüme atmalıyız.
 • Yazıcıda Isıtıcı tabla olmalı!
 • Toksit bir malzeme.
 • Kokuyor, evde kullanırsanız odayı düzenli havalandırınız.

Burada piyasada en yaygın kullanılan ve uygun fiyata bulabileceğiniz malzemeleri, basit gruplar halinde ve naçizane tavsiyelerle uygulama tercihlerinizde belirleyici olması için sizlere aktarmaya çalıştım.

** Kılı Kırk Yaran Bir Kişiliğiniz var ise ;

Eğer filament seçimini tüm detayları ile yapmak ister ve üreticilerin filamentlerindeki farkları daha gerçekçi gözlemlemek isteseniz deneysel ve özenli bir test çalışması şart.
Aynı modeli, aynı cihazda, aynı şartlarda, aynı renk ve filament çapında, ham maddenin aynı derecede nem almış olmasına dikkat ederek;
Ürünleri test cihazları ile değerlendirerek yapmak gerekir. Bunun haricinde yapılan tüm değerlendirmeler özneldir!
Sizin o üreticinin yaptığı veya internet üzerinde araştırma yaparak daha önce o malzeme ile nerede, nasıl, herhangi hangi bir  modelde inceleme yapan biri veya platform var mı bularak, kendi modeliniz üzerine varsayım yapmanız gerekmektedir. Çünkü size sunulan test de sadece o anki şartlar, parametreler ve 3B model içindir…

Şize şöyle bir örnek vermek istiyorum. Ülkemizin bu sektördeki güzide firmalarında OO-Kuma Filament’in TrueFlex ürünü yurt dışında bir platformda incelenmiş detayları paylaşılmış. Şunu da belirteyim ki OO-KUMA’nın ürünü içerinden en iyisi seçilmiş,(Gururlan! 🙂

 


Bakınız: http://www.oo-kuma.com.tr/store/c6/True_FLEX.html

Neyse olaya dönelim, aşağıda linkten incelebileceğiniz üzere test parametreleri ve bu işin öznellikten çıkması adına neler yaptıklarını tek tek anlatmış, her şeyi parametrelendirmiş ve sabitlemeye çalışmış.

Pekii, bu acayip ayrıntılı testin sonunda ne yazmış dersiniz! Beraber bakalım;

Disclaimer
We do not pretend to have an exhaustive test. In particular, the test does not account for the following parameters:
 • Printer specificities: we used only two 3D printers to do the tests and we believe there are some differences depending on the machine used.
 • Grading divergence: Grades we got on this study can be different from those we get on other studies for the same filament. This is primarily because the grades are relative to the product selection, but also because the printer is different.
 • Ambient temperature / Humidity: We made our testing at a given ambient temperature (~20°C) and humidity. If these parameters vary, it may have an impact on process and performance.

Kardeşim bu test iyi hoş da;

 • Biz iki yazıcı kullandık, aralarında farklar illaki vardır. (Yani bu sonucumu etkileyebilir)
 • Aynı ham maddenin farklı partilerinde benzer özellikler olmayabilir, yani çok iyi çıktı dediğiniz filament  bir sonraki siparişiniz de yüzünüzü güldürmeye bilir. (Ama bu çok nadir olur genelde belirli bir rejimde gelir malzeme, küçük farklar olur. )
 • Ortam sıcaklığı ve nem farklılık göstermiş olabilir, (ki bu parametreleri şartlandırılmış odada sağlamakta ancak mümkündür.) Bu değerlerin dışında değişiklik gösterebilir.

Ben ne anladım bu işten o zaman 😦 diyebilirsiniz Kılı Kırk Yaran Arkadaşlarım..

Yapmanız gereken şu;

 • Öncelikle sade vatandaşa anlattığım şekilde ana malzemeyi seçeceğiz, ileri seviye malzemeler için aşağıda bir link paylaşacağım.
 • Malzemeyi belirledikten sonra yapacağımız üründeki beklentimize göre;
  • İnternet üzerinden aynı malzeme ile yapılan testleri bulmak, (OO-Kuma’nın ki gibi)
  • Forumlardan kullanıcı yorumlarını takip etmek, deneyimlerinden faydalanmak, (Maalesef kaynakların çoğu ingilizce)
  • Üreticiden bunları talep etmek, ki çoğu sizinle bir şey paylaşamayacaktır.
  • Ancak;

Bence en doğrusu şu; üreticiden numune talep etmek! Arkadaşlar naçizane deneyimim ile şunu söyleyebilirim ki kullanacağımız numuneyi en iyi biz analiz ediyoruz. Bunu da kendi cihazımızda ve şartlarımızda kendi üretim parametreleri ve üründen beklentilerimiz üzerinden değerlendirerek bizim için en faydalı sonuçları bu şekilde elde edebiliyoruz. İş elinizdeki masaüstü yazıcı ile profesyonel iş yapmaya gelince, böylesi en iyisi..
Sonuç yine özneldir, fakat bize özeldir.

Malzeme karşılaştırmada dikkat etmemiz gereken malzemenin akışkanlığı, nem alma durumu, katılaşma performansı, yüzey dokusu, ölçüsel kararlılıktır aslında. Aynı PLA, ABS, PETG, PA her ne ise malzemeniz, rakipler arasında yukarıdaki parametrelere göre karşılaştırmalı olarak sunan, 3B yazıcı için optimize edilmiş bir filament bulursanız işte o iyidir.
Bir figürden çok, çalışan bir mekanizma veya ürün geliştirme amaçlı prototip çalışması yapıyorsanız numune alarak kendi denemelerinizi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Böylelikle büyük sürprizlerin önüne geçebilirsiniz.

 

3B yazıcılarda kullanılan diğer malzemelerle ilgili olarak; bir başka yerli 3B yazıcı üreticisi ArtıBoyut’un sitesinde güzel bir kaynak var incelemenizi tavsiye ederim.

 

 

http://www.artiboyut.com/index.php/tr/filament

Ayrıca çok yüksek mukavemet gerektiren özel malzemeler için de OO-Kuma’nın geliştirdiği karbon fiber katkılı ABS malzeme var, incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.oo-kuma.com.tr/store/c31/%C4%B0leri_Seviye.html

Teşekkürler 🙂
Başarılı ve güçlü bir Türkiye için her zamankinden daha çok çalışmak lazım Maker ‘lar durmak yok yola devam !!! Cep telefonu parasına yerli bir 3B yazıcı alın ve işe başlayın 😉

Anlatımda yanlış, kopya, alıntı veya aykırı bir ifade olduğunu düşünür veya böyle bir ifade görürseniz lütfen uyarız. Eleştirilere belirli bir saygı çerçevesinde olduğu sürece sonuna kadar açığım. 

 

Konu hakkında kaynak olabilecek Siteler:

https://all3dp.com/

http://www.makergeeks.com/

http://airwolf3d.com/
https://rigid.ink
https://www.thingiverse.com
http://www.priyoid.com/
http://my3dmatter.com
http://www.artiboyut.com/

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.